Broj novozaraženih koronavirusom u Indiji, državi s oko 1,4 milijarde stanovnika, eksponencijalno raste. Prijestolnica New Delhi zatvorila se u ponedjeljak na šest dana zbog rekordnog porasta zaraženih i kolapsa zdravstvenog sustava. U bolnicama nedostaje kreveta, kisika i ključnih lijekova, a ukupan broj zaraza prešao je 15 milijuna. Zemlju je poharao tzv. indijski soj koronavirusa, nedavno sekvenciran i u Europi
Od 2. travnja Indija je po broju novih zaraza najteže pogođena država na svijetu, s trostruko više zaraženih dnevno od SAD-a. Brzina kojom raste broj zaraženih navela je Međunarodni Crveni križ da uvjete u južnoj Aziji nazove 'zaista zastrašujućima', a stručnjaci upozoravaju na širenje zaraznijih i smrtonosnijih varijanti virusa, osobito na vjerskim festivalima s ritualnim kupanjem u rijekama i političkim skupovima.
Krematoriji u Indiji rade 24 sata dnevno, a zbog takvog intenziteta u jednom pogonu u pokrajini Gujarat rastalili su se metalni dijelovi konstrukcije peći, izvijestio je Reuters.
Studija koju je objavio Lancet ovaj mjesec procjenjuje da bi se broj žrtava Covida u Indiji mogao udvostručiti do lipnja. Iako su britanski zdravstveni dužnosnici u nedjelju istaknuli da još nemaju dovoljno dokaza za to da bi indijsku varijantu koronavirusa, nazvanu B.1.617, označili kao opasniju, Indija je uvrštena na britansku crvenu listu za putovanja, a premijer Boris Johnson otkazao je službeni posjet toj državi.
Znanstvenici u Indiji suočili su se s novom varijantom krajem prošle godine, kada je lokalni soj otkriven u zapadnoj pokrajini Maharashtri. Do 24. ožujka nacionalno ministarstvo zdravstva izvijestilo je da taj soj čini od 15 do 20 posto svih sekvenciranih uzoraka na tom području te nosi dvije neobične mutacije: E484Q i L425R. Od navedenog datuma do današnjeg dana udio novog soja porastao je više od 60 posto, izvještava Guardian.
U međuvremenu je utvrđeno da je indijski soj bio prisutan u Britaniji još u veljači. Public Health England (PHE), agencija britanskog ministarstva zdravstva, izvijestila je prošlog tjedna o detektirana 73 slučaja varijante B.1.617 u Engleskoj i četiri u Škotskoj, no ministar Matt Hancock u ponedjeljak je potvrdio ukupno 103 slučaja. Većina je povezana s putnicima iz Indije, no zabilježeni su i slučajevi transmisije virusa unutar kućanstava.
U ovom trenutku teško je reći koliko je opasan indijski soj koronavirusa. Prošlog tjedna PHE ga je označio kao 'varijantu pod istragom', a takva oznaka daje se u slučajevima potencijalno zabrinjavajućih varijanti. Znanstvenici nastoje utvrditi je li B.1.617 opasniji od ostalih cirkulirajućih sojeva, primjerice širi li se brže, uzrokuje li teže simptome i izmiče li imunitetu stvorenom prethodnim zarazama ili cijepljenjem. Ako se potvrdi da je indijski soj problematičniji od postojećih, Britanija će ga označiti kao 'zabrinjavajuću varijantu'.
Do takve promjene moglo bi, piše Guardian, doći vrlo brzo. Od dvije ključne mutacije indijskog soja, moguće je da L452R pomaže virusu da umakne antitijelima nastalima cijepljenjem dok E484Q ima određene sličnosti s mutacijom E484K, a koja južnoafrički soj čini najmanje djelomično otpornim na cjepivo. Ipak, nije izgledno to da mutacije u indijskoj varijanti čine cjepiva potpuno neučinkovitima jer ona potiču široku imunološku obranu organizma.
Iako nije sasvim jasno je li B.1.617 odgovoran za eksponencijalni rast broja slučajeva u Indiji, pojedini britanski znanstvenici odahnuli su nakon što je ta država uvrštena na crvenu listu. Sekvenciranje pokazuje da je udio indijskog soja u Ujedinjenom Kraljevstvu u dva tjedna krajem ožujka skočio s 0,2 na jedan posto iako se vjeruje da je većina slučajeva uvezena.
Danny Altmann, profesor imunologije na Imperial Collegeu London, temeljem svega što je dosad vidio smatra da će B.1.617 uskoro biti proglašen 'zabrinjavajućom varijantom'. No Jeffrey Barrett sa Sanger Instituta kaže da indijski soj možda nije toliko problematičan kao ostale zabrinjavajuće varijante, poput južnoafričke i brazilske. Naime B.1.617 mjesecima je tinjao u Indiji niskim intenzitetom te se pojavio na drugim lokacijama bez rapidnog širenja, što sugerira da možda i nije tako transmisivan kao što je to kentski soj, poznatiji kao britanski, sada dominantan ne samo u Britaniji, nego i širom Starog kontinenta.
Ipak, zabrinutost raste, a posljednji podaci Health Canade, krovnog kanadskog zdravstvenog zavoda, pokazuju da su zaraženi pacijenti detektirani na svih 27 letova iz Delhija u Kanadu u razdoblju od 4. do 14. travnja.
Prof. Polić: Dvije nove mutacije u S-proteinu mogu imati određeno biološko značenje
Prof. dr. sc. Bojan Polić s Medicinskog fakulteta u Rijeci komentirao je indijski soj.
'Riječ je o mutacijama u S-proteinu virusa SARS-CoV-2, što ima potencijalno značenje za bolje vezanje virusa za naše stanice (veću infektivnost) i izbjegavanje neutralizacijskih protutijela. Inače, sve dosadašnje varijante virusa imaju više mutacija na različitim dijelovima genoma te uglavnom nemaju veću važnost što se tiče infektivnosti virusa i razvoja bolesti. Naprimjer, tzv. britanska varijanta virusa ima ukupno 30-ak mutacija, no u području gena za S-protein ima mutaciju koja pojačava vezanje ovoga proteina s receptorom. U slučaju tzv. indijske varijante virusa pojavile su se dvije nove mutacije u S-proteinu (E484Q i L452R) koje mogu imati određeno biološko značenje, no to još treba utvrditi', rekao je prof. Polić za Večernji list, dodajući da zasad ne postoje podaci koji bi govorili o tome da su pronađene mutacije u tzv. indijskoj varijanti opasnije od poznatih.
Istraživačicu iz beogradskog Instituta za primjenu nuklearne energije, dr. Mariju Gnjatović zabrinjava potencijalni utjecaj indijskog soja na antitijela.
'Kod indijske varijante dogodile su se dvije značajne promjene; jedna karakteristična za brazilski soj, a druga za kalifornijski soj. To utječe na brzinu širenja, ali može se dogoditi i da uspori širenje. Međutim kod indijskog soja zabrinjava to što može utjecati na antitijela', rekla je dr. Gnjatović za RTS, dodajući da novi soj može utjecati kako na antitijela nastala cijepljenjem, tako i na prirodna antitijela nastala preležanom bolesti.