TEMELJEM IZVJEŠĆA

Inicijativa Dobrodošli čeka očitovanje MUP- a o nasilju nad izbjeglicama

03.02.2016 u 15:41

Bionic
Reading

Inicijativa 'Dobrodošli' predstavila je u srijedu izvješće, izrađeno na temelju priča izbjeglica s beogradskog kolodvora koji do Austrije i Njemačke nisu uspjeli proći 'Balkansku rutu', u kojem se tvrdi da su 'hrvatske vlasti prema njima provodile sistemsko nasilje, a hrvatska policija upotrebljavala i fizičku silu', što potkrepljuju fotografijama koje su dobili od izbjeglica

Četvero aktivista Inicijative prikupljalo je priče i intervjue na beogradskom kolodvoru od 11. do 26. siječnja od izbjeglica, koji po europskim propisima od studenoga prošle godine ne mogu u zemlje EU-a jer nisu iz ratom zahvaćenih zemalja, odnosno Sirije, Iraka i Afganistana.

Izbjeglice zaglavljene na kolodvoru u Beogradu

Jedna od sastavljačica izvješća Selma Banich, članica udruge Moving Europe, rekla je na konferenciji za novinare da je 200 do 500 takvih izbjeglica već duže vrijeme zaglavljeno na željezničkoj i autobusnoj postaji u Beogradu. Izviješće je napravljeno na temelju razgovora sa stotinjak izbjeglica, u sastavni dio izvješća su svjedočanstva pet izbjeglica iz Maroka, te po jednog iz Somalije i Pakistana.

Ispričali su da su tijekom nekoliko zadnjih mjeseci više puta pokušali iz Srbije preći u Hrvatsku, no hrvatske vlasti su ih vraćale natrag jer nemaju uredne dokumente, a sada su u Srbiji bez ičega, dokumenata i novca, i spavaju na kolodvorima.

Na tom putu, prepričava Banich, doživljavali su ružne stvari, uključujući i fizičko nasilje policije u Hrvatskoj.

Također tvrde da su službeni prevoditelji u Hrvatskoj nakon razgovora s njima donosili arbitrarne odluke. 'Predstavljali bi se kao Sirijci, Iračani ili Afganistanci, no prevoditelji bi im rekli da ne govore tim dijalektom i to je bilo dovoljno da ih se vrati u Srbiju', navela je Banich naglasivši da to smatraju rasnom diskriminacijom i kršenjem njihovih ljudskih prava.

Žalbe na ponašanje policije

Na novinarsko pitanje jesu li od MUP-a zatražili očitovanje o tim optužbama predsjednica Inicijative Tea Vidović odgovorila je potvrdno, rekavši da su 8. siječnja tadašnjem ministru unutarnjih poslova Ranku Ostojiću uputili dopis u kojem su naveli da 'među novinarima i aktivistima kruže priče da hrvatska policija prije registracije u kampu u Slavonskom Brodu uz pomoć prevoditelja odvaja izbjeglice koji dolaze iz Sirije, Afganistana i Iraka, te ostale koji navodno potom bivaju zatvoreni u kontejnerima po nekoliko sati, čak i do 24 sata'.

Neke od izbjeglica, stoji u dopisu, žalile su se da je hrvatska policija navodno u više navrata bila nasilna, 'što je rezultiralo i fizičkim ozljedama u jednom slučaju'. Ostojić je tada javno demantirao sve optužbe na račun policije, podsjetivši kako je to učinio i mjesec dana ranije kada su se takve informacije prvi put pojavile.

Aktivisti Inicijative 'Dobro došli' ocijenili su da se unatoč nizu mjera kojima EU želi usporiti tempo dolaska izbjeglica u Europu, migracije neće zaustaviti, te da se pooštravanjem azilnog zakonodavstva u zemljama članicama Europske unije događa domino efekt u zemljama 'balkanske rute'.

Pozvali su europske čelnike da posegnu za humanijim odgovorima i iskoriste mehanizam privremene zaštite koji je osmišljen zbog masovnog priljeva raseljenih osoba koje traže zaštitu u Europi.