Zbog nestašice jaja izazvane ptičjom gripom, SAD traži pomoć iz Europe, no razlike u higijenskim standardima i manjak viškova otežavaju izvoz
SAD suočava se s ozbiljnom nestašicom jaja izazvanom ptičjom gripom, a cijene su u supermarketima znatno porasle. Kako bi ublažili krizu, američke vlasti obratile su se europskim proizvođačima, uključujući Njemačku, Dansku, Italiju, Poljsku i Švedsku, s molbom za izvoz jaja, piše Euronews.
Oprana i čuvana na hladnom
No unatoč hitnoj potrebi, isporuka jaja iz Europe pokazala se iznimno složenom. Naime, i europske zemlje imaju problema s ptičjom gripom te povećanom domaćom potražnjom uoči Uskrsa. Osim toga, ključna prepreka su različiti higijenski standardi – dok u SAD-u svježa jaja moraju biti oprana i čuvana na hladnom, u Europskoj uniji prodaju se neoprana i bez hlađenja jer se vjeruje da pranje uklanja prirodnu zaštitnu ovojnicu ljuske i povećava rizik od kontaminacije.
‘To su dva sustava koja ne mogu biti različitija’, izjavio je Hans-Peter Goldnick, predsjednik Njemačkog udruženja proizvođača jaja.
U nekim dijelovima Europe, poput Njemačke, uobičajeno je da se jaja prodaju s tragovima perja ili izmeta, što je za američke kupce neprihvatljivo.
Poljska, jedan od najvećih europskih izvoznika jaja, također je dobila upit iz SAD-a. No direktorica poljske gospodarske komore za peradarstvo i stočnu hranu, Katarzyna Gawrońska, istaknula je da je upravo pitanje pranja jaja bilo ključno u odlučivanju hoće li se izaći ususret američkom zahtjevu.
Ništa od uvoza iz Švedske i Norveške
Iako EU zabranjuje pranje konzumnih jaja, neke članice imaju mogućnost iznimke ako su tu praksu uvele ranije. Primjerice, u Švedskoj se jaja redovito peru, no Švedska i Norveška već su obavijestile SAD da nemaju višak jaja za izvoz.
Danska udruga proizvođača jaja izrazila je spremnost pomoći, ali je i njezin direktor Jørgen Nyberg Larsen priznao kako EU trenutačno nema veliki višak jaja. Zbog toga se očekuje da će SAD uvoziti uglavnom prerađene proizvode od jaja – u prahu, pasterizirane ili smrznute – koji se koriste u prehrambenoj industriji, bolnicama i restoranima.
Poljska je već ponudila znatne količine takvih prerađenih proizvoda, ako je američka administracija odobri kao zemlju izvoznicu. Uobičajena primjena tih proizvoda uključuje pekarske artikle, tjesteninu i umake poput majoneze.
Američki pokušaji da se dođe do jaja iz sjevernotalijanske regije Veneto također nisu urodili plodom – tamošnji proizvođači proizvode tek dovoljno za vlastite potrebe, a i Italiju su pogodile epidemije ptičje gripe.