ODLJEV KAPITALA

Irska na udaru Wahingtona zbog niskih poreza

08.08.2014 u 11:08

Bionic
Reading

Irska se nedavno našla na udaru kritika iz Washingtona jer niskim poreznim stopama privlači američke kompanije, no premda je Dublin poručio da će razmotriti problem, strunjaci kažu da vjerojatno neće poduzeti ništa jer bi to Irsku previše koštalo

Upozoravajući da sve više američkih kompanija premješta svoja sjedišta u druge zemlje kako bi plaćale manje poreze, predsjednik SAD-a Barack Obama nedavno je posebno istaknuo Irsku.

Porez na dobit u Irskoj iznosi 12,5 posto, pa je jasno zašto sve više kompanija, pa i iz SAD-a, gdje taj porez iznosi 35 posto, premješta svoja sjedišta u tu malu otočnu zemlju. U zadnje vrijeme to najčešće čine tzv. 'inverzijom', preuzimanjem neke tvrtke iz Irske, koja potom postaje sjedište te kompanije.

Irsko ministarstvo financija brzo je odgovorilo da će nešto poduzeti, no tamošnji odvjetnici i porezni savjetnici koji rade za velike multinacionalne kompanije, kao što su Intel, Pfizer ili Google, kažu da se malo toga može učiniti, a da se ne riskira urušavanje modela koji je osmišljen upravo zato da bi u Irsku privukao strane kompanije.

Tim više što taj model daje rezultate. Procjenjuje se da je nešto više od 1.000 stranih kompanija koje su u Irskoj otvorile svoja sjedišta stvorilo oko 160.000 radnih mjesta. Stoga ne čudi što vlada godinama žučno brani taj model.

„Bit će vrlo teško blokirati 'inverziju' a da se ne ugrozi cjelokupan sustav poreznih poticaja. Doista ne vidim kako bi to vlasti mogle učiniti“, kaže Kevin McLoughlin, direktor u tvrtki Ernst & Young.

Irsko ministarstvo financija reklo je da će razmotriti kako obeshrabriti takve pokušaje 'inverzije'.

„Premda i druge države omogućuju takve porezne olakšice, tražimo rješenje za taj problem. No, moramo pronaći način kako ne bismo rješavanjem tog problema ugrozili stvarne investicije i otvaranje novih radnih mjesta u Irskoj“, poručilo je ministarstvo.

Stručnjaci, pak, podsjećaju da je lani to ministarstvo doista nešto poduzelo kada se našlo na meti kritika zbog jednog drugog poreznog aranžmana koji je koristio Apple kako bi 'sakrio' 40 milijardi dolara od oporezivanja. Ministarstvo je tada zatvorilo rupu u zakonu koja je to omogućila, no otvorilo je još veću rupu zbog koje je malo vjerojatno da će taj američki tehnološki div platiti išta više poreza.

Uz to, stručnjaci postavljaju pitanje zašto je Obama prozvao samo Irsku, kada je zbog iste prakse mogao prozvati i Švicarsku, Nizozemsku, Veliku Britaniju, pa i neke druge zemlje.

Kažu i to da Irska nije privlačna investitorima samo zbog toga, nego i zbog drugih prednosti poreznih pravila, kakve koristi i SAD. Primjerice, prema irskim zakonima, dioničari nemaju prava, kao ni u SAD-u, miješati se u primanja izvršnog menadžmenta kompanije, a pravila također omogućuju tvrtkama, kao i u SAD-u, prebacivanje dobiti unutar kompanije kako bi izbjegle plaćanje poreza.

Stručnjaci poručuju Washingtonu i to da sam poradi na reformi poreznog sustava jer, premda američki političari smatraju 'inverziju' nedomoljubnim činom, takav način povećanja dobiti i vrijednosti za dioničare ni na koji način nije protuzakonit.