Nakon što su hrvatski mediji objavili napise o trovanju mineralnom vodom koji se šire po društvenim mrežama, oglasio se i KBC Rijeka, potvrdivši hospitalizaciju jedne osobe pod sumnjom na kemijsku ozljedu jednjaka, iako nije jasno što je uzrok te ozljede. I riječka policija potvrdila je da je jednoj osobi pozlilo, a incident je priznala i Coca-Cola, proizvođač sporne mineralne vode
'Njezino medicinsko stanje trenutno je stabilno te se nastavljaju indicirani dijagnostičko-terapijski postupci. Odmah tijekom javljanja u ustanovu i obrade u Objedinjenom bolničkom hitnom prijemu, koja je prethodila hospitalizaciji, izvršena je prijava nadležnim istražnim organima PU primorsko-goranske, kojima se možete obratiti vezano uz eventualne dodatne informacije', navode iz KBC-a za N1.
Ovo je u izjavi za 24 sata potvrdio i ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić: 'Primili smo pacijenta pod sumnjom u kemijsku ozljedu jednjaka. On je sad stabilno, a sve oko okolnosti događaja koji su doveli do njegove ozljede preuzela je policija', rekao je.
Nakon dugog očekivanja, i Coca-Cola je nešto poslije podneva potvrdila incident:
'Svjesni smo izoliranog slučaja povezanog s jednom staklenom bočicom Romerquelle Emotion Blueberry Pomegranate 330 ml. Izražavamo našu duboku zabrinutost i nadamo se brzom i potpunom oporavku osobe uključene u ovaj slučaj', kažu za tportal i dodaju:
'U potpunosti smo otvoreni za suradnju sa svim nadležnim tijelima.'
Oglasili su se i iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, koji navodi da nadležna tijela prikupljaju uzorke spornih pića na terenu te da će se nad njima provesti sva potrebna ispitivanja.
'Nakon zaprimljenih informacija o kemijski kontaminiranim pićima u ugostiteljskim objektima, ali i hospitalizacija pod sumnjom na kemijsku ozljedu usne šupljine, grla i jednjaka, nadležna tijela na terenu prikupljaju uzorke spornih pića. Nad istima će se provesti sva potrebna ispitivanja radi utvrđivanja činjeničnog stanja. Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije po službenoj dužnosti vodi evidenciju o zaraznim i kroničnim nezaraznim bolestima te nije nadležan za evidenciju gore spomenutih slučajeva hospitalizacija. Za prikupljanje uzoraka nadležna je sanitarna inspekcija Državnog inspektorata. Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije po službenoj dužnosti ovlašten je za provedbu svih analiza hrane i pića i iste će provesti ako nadležna tijela to nalože', stoji u priopćenju.
Priopćenjem se oglasila i PU primorsko-goranska, koja je potvrdila da je 4. studenoga ove godine zaprimila dojavu da je jednoj osobi pozlilo tijekom konzumacije bezalkoholnog pića u jednom od ugostiteljskih objekata u središtu Rijeke te je prevezen u KBC Rijeka radi pružanja odgovarajuće liječničke pomoći.
'Tijekom dosadašnjeg postupanja policijski službenici obavili su očevid, izuzeli određene predmete te obavili razgovore s više osoba. O svim dosadašnjim saznanjima policija je izvijestila nadležno državno odvjetništvo, kao i nadležni državni inspektorat radi poduzimanja mjera iz svoje nadležnosti.
Utvrđivanje svih relevantnih činjenica vezanih uz ovaj događaj se nastavlja. Napominjemo da osim ovog te jednog događaja iz prethodnog razdoblja, policiji do sada nisu prijavljeni drugi slični događaji', zaključuju iz policije.
Stiglo je i kratko priopćenje iz Državnog inspektorata: 'Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata odmah je po zaprimanju obavijesti Policijske uprave primorsko-goranske, Ministarstva unutarnjih poslova, obavila očevid iz svoje nadležnosti. Inspekcijski postupak je u tijeku', navode.
Iz Ministarstva zdravstva za Jutarnji pak kažu da nisu nadležni u slučaju navodnog trovanja vodom s obzirom na to da je sanitarna inspekcija od 1. travnja 2019. u sastavu Državnog inspektorata i ista je nadležna za provođenje službenih kontrola. 'Spomenuta voda puni se u Austriji te ju je priznalo njihovo nadležno tijelo', rekli su za Jutarnji.
Tportal je i na WhatsAppu
Želite li dobivati najvažnije vijesti dana na WhatsApp: Zapratite tportalov kanal OVDJE i kliknite 'Prati'
Podsjetimo, tijekom ponedjeljka društvenim mrežama su se počele širiti informacije da je dvoje mladih ljudi u Rijeci završilo u bolnici s teškim ozljedama zbog spaljenog ždrijela i želuca nakon što su konzumirali mineralnu vodu. Informacije su praćene tvrdnjama da u tvornici nisu dobro isprali kiselinu u cijevima.
U svibnju ove godine Stanku Lakoviću iz Pule nakon konzumiranja mineralne vode u riječkom restoranu spržen je jednjak, a mediji navode da ovo podsjeća na taj slučaj.