Hrvatski birači u nedjelju, osmi put od samostalnosti, biraju predsjednika države. U nastavku donosimo sve bitne tehnikalije oko procesa glasanja, rokova, biračkih mjesta i slično
Odlukom Vlade RH od 21. studenog izbori za predsjednika RH održat će se u nedjelju 29. prosinca na biračkim mjestima na području RH i biračkim mjestima u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava RH u svijetu. Ukupno je određeno 6755 biračkih mjesta - 6650 na području Hrvatske i 105 u diplomatskim predstavništvima u inozemstvu, od čega 42 u BiH. Punoljetni državljani RH biraju predsjednika na mandat od pet godina.
Glasački listići
Za prvi krug predsjedničkih izbora tiskano je 3.621.500 listića, a cijena tiskanja po jednom listiću iznosila je 7,5 centi. Tiskano je i oko 36.500 zapisnika ili prijepisa zapisnika, uz 6700 oglasa, glasačke pregrade, brošure za biračke odbore te maske za slijepe i slabovidne osobe.
Izborna šutnja
Od petka u ponoć do nedjelje u 19 sati traje zabrana izborne promidžbe, poznata i kao izborna šutnja. Za to vrijeme kandidatima je zabranjeno iznositi svoje programe, objavljivati promidžbene poruke i fotografije u medijima, postavljati nove promidžbene plakate ili letke, pozivati na glasanje za pojedine kandidate, upućivati telefonske pozive, SMS poruke ili elektroničku poštu biračima. Također im se zabranjuje postavljanje promidžbenih sadržaja poput statusa, videosnimaka, slika ili komentara na društvenim mrežama poput Facebooka, Instagrama, Googlea, YouTubea, X-a, TikToka i drugih, kao i bilo koje druge aktivnosti koje bi predstavljale izbornu promidžbu.
Dolazak na biralište
Punoljetni građani koji su upisani u registar birača mogu na biračka mjesta doći u nedjelju 29. prosinca od 7 do 19 sati. Gdje se nalazi vaše biračko mjesto, možete provjeriti ovdje. Obavezno je ponijeti sa sobom osobnu iskaznicu, putovnicu, vozačku dozvolu ili drugu javnu ispravu s fotografijom iz koje se nesumnjivo može utvrditi identitet birača. Iako se birališta zatvaraju u 19 sati, biračima koji su se zatekli na njima u 19 sati bit će omogućeno da glasaju i poslije isteka vremena, ali biračima koji dođu nakon 19 sati to neće biti omogućeno.
Što ako birač nije upisan u izvadak iz popisa birača?
Ako birač na dan izbora pristupi glasanju na biračkom mjestu određenom prema njegovom prebivalištu, a birački odbor utvrdi da nije naveden u izvatku iz popisa birača za to biračko mjesto, predsjednik biračkog odbora neće mu dozvoliti glasanje, već će ga uputiti u najbliže upravno tijelo u županiji ili Gradu Zagrebu, gdje može pribaviti potvrdu za glasanje (tzv. plavu potvrdu - kojom birač dokazuje svoje biračko pravo na tom biračkom mjestu). Nakon što pribavi potvrdu za glasanje, može se vratiti na svoje biračko mjesto, predati potvrdu za glasanje biračkom odboru te ostvariti svoje biračko pravo, odnosno glasati.
Kako glasati?
Kandidati su na glasačkom listiću poredani po abecedi, a uz njihova imena se navodi koja stranka ili stranke ih kandidiraju ili da je riječ o nezavisnim kandidatima. Na izborima se na glasačkom listiću zaokružuje jedan broj uz ime i prezime jednog od osam ponuđenih kandidata. Važećim se smatra onaj glasački listić iz kojeg se na siguran i nedvojben način može utvrditi za kojeg kandidata je birač glasao. Ako se zaokruži više od jednog kandidata, ne zaokruži se nijedan kandidat ili zbog načina ispunjavanja ne bude jasno za kojeg se kandidata glasalo, glasački listić bit će proglašen nevažećim. Na prošlim predsjedničkim izborima 2019. bilo je 1,2 posto nevažećih listića.
Objava izlaznosti birača
Tijekom izbornog dana 29. prosinca, Državno izborno povjerenstvo RH (DIP) objavit će podatke o odazivu birača (brojčano i u postocima) na svojoj internetskoj stranici. Podatke o odazivu birača do 11.30 DIP će objaviti u 12 sati, a izlaznost birača do 16.30 objavit će u 17 sati.
Izlazne ankete
Prvi procijenjeni rezultati, odnosno rezultati izlaznih anketa, bit će objavljeni u 19 sati. Izlazne ankete nemaju veze s DIP-om i nisu dio službenih rezultata, nego agencije za istraživanje javnog mnijenja slučajnim odabirom na biračkim mjestima zamole birače da ispune izlaznu anketu, odnosno da ponovno glasaju na njihovom anketnom listiću onako kako su glasali na pravom listiću. Anketni listić je sličan glasačkom, ali je na njemu jasno naznačeno da je riječ o anketi. Građani nisu obavezni ispunjavati anketni listić, već je riječ o dobrovoljnom sudjelovanju.
Objava službenih rezultata
Prve privremene službene rezultate izbora za predsjednika DIP će objaviti na svojoj internetskoj stranici u nedjelju 29. prosinca u 20 sati, nakon čega će ih ažurirati svakih deset minuta. Kada DIP utvrdi rezultate izbora, objavit će odmah na svojoj internetskoj stranici: 1. broj birača upisanih u popise birača, broj birača koji su glasali, koliko je glasova dobio pojedini kandidat i koliko je bilo nevažećih glasačkih listića i 2. ime i prezime kandidata koji je izabran, odnosno imena i prezimena dva kandidata koji su dobili najviše glasova i koji idu u drugi krug izbora.
Drugi krug
Ne osvoji li nijedan kandidat najmanje 50 posto plus jedan glas u prvom krugu, 14 dana kasnije, odnosno 12. siječnja, održat će se drugi krug predsjedničkih izbora između dva kandidata koji su u prvom krugu osvojili najviše glasova.
Zaštita izbornog prava
Ustavnost i zakonitost izbora za predsjednika RH nadzire Ustavni sud RH te je također zadužen za rješavanje izbornih sporova.