Uslijed stalnog granatiranja Izraela balističkim projektilima iranske proizvodnje s teritorija pod kontrolom jemenskih hutista, izraelsko ministarstvo obrane povećat će broj naručenih projektila za raketni sustav protuzračne obrane Arrow-3. Donosimo više o tom sofisticiranom sustavu protuzračne obrane osmišljenom za presretanje balističkih projektila izvan Zemljine atmosfere
Izraelsko ministarstvo obrane izvijestilo je putem društvenih mreža da je s tvrtkom Israel Aerospace Company potpisalo ugovor vrijedan milijarde šekela radi proširenja proizvodnje presretačkih raketa za sustav Arrow-3.
Riječ je o trenutno najvišem ešalonu izraelske proturaketne obrane, sposobnom presresti balističke projektile dok su još izvan egzosfere, odnosno najvišeg sloja Zemljine atmosfere.
Ceremonija potpisivanja sporazuma održana je u sjedištu ministarstva obrane u Tel Avivu, no konkretna vrijednost ugovora kojim upravlja Izraelska organizacija za raketnu obranu (IMDO) u okviru Uprave za obrambena istraživanja i razvoj (DDR&D), kao i broj presretača, nisu objavljeni iz sigurnosnih razloga. Međutim, prema neovisnim procjenama, svaki presretač stoji otprilike četiri milijuna dolara.
Prijetnja balističkim projektilima značajno je porasla nakon što su se jemenski hutisti opremili njima i bespilotnim letjelicama iranske proizvodnje, kojima su ciljali izraelske teritorije, uključujući urbana područja.
Kao odgovor, Izrael je pokrenuo zračne napade na položaje hutista i pozvao međunarodnu zajednicu da tu skupinu označi kao terorističku organizaciju. Uz to, ocijenili su ih dijelom šire regionalne dinamike koja uključuje iransku potporu savezničkim skupinama.
Program Arrow, koji je pokrenuo Odjel za raketne i svemirske sustave tvrtke Israel Aerospace Industries 1986., postao je operativan 2000. godine. Ministarstvo obrane ga nadzire, a od sredine 2000-ih i Agencija za raketnu obranu SAD-a, jer se u program Arrow-3 uključio američki Boeing.
Vektorirani potisak za dramatičnu promjenu smjera
On uključuje dva primarna presretača: Arrow-2 za presretanje u atmosferi i Arrow-3, nadogradnju Arrowa 2 za borbu protiv prijetnji u fazi njihove putanje u egzosferi.
Sustav Arrow-3 jedna je od komponenti višeslojnog izraelskog obrambenog okvira, uz Željeznu kupolu i Davidovu praćku, i može se lansirati u svemir prije nego što se zna kamo ide ciljana raketa.
Arrow-3 je projektiran za presretanje balističkih projektila, uključujući interkontinentalne balističke projektile koji djeluju izvan Zemljine atmosfere, a nose nuklearne, kemijske, biološke ili konvencionalne bojne glave. Sustav se sastoji od dvostupanjskog motora, kakav koristi i Arrow-2, kardanskog tragača, koji pokriva hemisferu, i vektoriranog potiska za manevriranje, koji mu omogućuje dramatičnu promjenu smjera, a sve da bi na vrijeme zapazio prijetnje što se približavaju.
Pritom koristi proporcionalnu navigaciju da bi skrenuo svoj kurs i točno se poravnao s putanjom leta mete. Djeluje s maksimalnim prijavljenim dometom od 2400 kilometara, a može se uhvatiti u koštac s prijetnjama na visinama većim od 100 kilometara.
Koristeći tzv. tehnologiju hit to kill, sustav može presresti više balističkih projektila u 30 sekundi. Lansira se iz utvrđenih podzemnih silosa i ima kapacitet za raspoređivanje u svemiru, potencijalno pružajući protusatelitske sposobnosti. Valja naglasiti da je Izrael jedna od rijetkih zemalja u svijetu koja je sposobna uništiti satelite u orbiti.
Otkako je postao operativan 2017., Arrow-3 je korišten u više scenarija. Njegova prva borbena uporaba zabilježena je 9. studenog 2023., kada je presreo hutistički projektil iznad grada Eilata na jugu Izraela, točnije u blizini granice s Jordanom. Dva tjedna ranije Arrow-2 presreo je hutističku balističku raketu dugog dometa, a kako se presretanje dogodilo izvan Zemljine atmosfere, to se smatra prvim slučajem svemirskog rata.
Tijekom prošlogodišnjeg iransko-izraelskog sukoba i krize na Crvenom moru sustav je presreo više hutističkih projektila jer mu dizajn omogućuje da se nosi sa salvama više od pet projektila u kratkom vremenskom okviru.
Do kraja godine i u Njemačkoj
Prema navodima Josepha Hassona, glavnog dizajnera projektila u IAI-ju, koji je patentirao podsustav hit to kill s kolegicom Galyom Goldner, koncept je relativno jednostavan, pouzdan i jeftin te se temelji na zrelim tehnologijama.
Dodaje da sposobnost preusmjeravanja i agilnost podsustava za uništavanje smanjuju potrebu za sustavima detekcije i praćenja, a oni se u pravilu koriste za daljinsko uništavanje ciljeva u egzosferi, što je potpomognuto senzorima.
Kao i Arrow-2, najnoviji protubalistički sustav dugog dometa sastoji se od šest lansirnih cijevi postavljenih na stražnjoj strani dvoosovinske prikolice.
U paljbenom položaju lansirne cijevi dižu se u vertikalni položaj, a pet hidrauličkih dizalica spušteno je na tlo; tri sprijeda i dvije straga. Baterija antibalističkih projektila Arrow-3 uključuje radar ELM-2084 Super Green Pine za upozorenje i kontrolu paljbe, koji je razvio IAI-jev Elta Systems, a ima poboljšan domet i razlučivost do 50 posto.
U sustav Arrow-3 ugrađen je i centar za upravljanje bitkom Citron Tree, kao i kontrolni centar za lansiranje Hazelnut Tree, razvijen u suradnji s Elbit Systemsom.
Među naprednim senzorima integriranima u najnoviju iteraciju ističu se i elektrooptički senzori postavljeni na visokoleteće bespilotne letjelice, a one daju početne informacije o prijetnji. Također, Arrow-3 je kompatibilan s Raytheonovim mobilnim radarom AN/TPY-2, kakav se koristi u američkim sustavima THAAD.
Valja reći da je broj sustava Arrow3 u sastavu Izraelskih obrambenih snaga nepoznanica, a njihovo raspoređivanje započelo je još 2011. godine u sklopu proširenja objekta zračnih snaga u Tal Shaharu, na pola puta između Tel Aviva i Jeruzalema. Oni su pak nadopunili sustave Arrow-2 kao dio sustava proturaketne obrane.
Važno je reći da Arrow-3 nabavlja i Njemačka, a bit će isporučen u zadnjem kvartalu ove godine. Novac za financiranje dolazi iz fonda za nacionalnu obranu, vrijednog 100 milijardi eura i stvorenog za jačanje obrambenih sposobnosti zemlje nakon ruske invazije na Ukrajinu.