intrigantna raketa

Izraelci objavili pa izbrisali fotografiju s misterioznim oznakama na projektilu, evo o čemu je riječ

14.11.2023 u 14:16

Bionic
Reading

Izraelsko ratno zrakoplovstvo (IAF) objavilo je proteklih dana na društvenim mrežama fotografiju svojeg jurišnog helikoptera AH-64 Apache, naoružanog projektilima AGM-114 Hellfire s neobičnim oznakama. Fotografija s misterioznim projektilom vrlo brzo uklonjena je s društvenih mreža, a tportal donosi više o intrigantnoj raketi s dosad neviđenim oznakama

Izraelske obrambene snage (IDF) u pravilu su vrlo striktne kada je riječ o fotografijama koje prikazuju identitete izraelskih vojnika i vojnu tehniku, osobito za vrijeme borbenih djelovanja. No čini se da se IDF nedavno 'zaletio' objavivši fotografiju s dosad neviđenim oznakama na projektilima, a vrlo brzo zamijenio ju je prihvatljivijom objavom.

IAF je, naime, na svojem službenom profilu na X-u objavio fotografiju jednog od svojih jurišnih helikoptera tipa AH-64D Apache, lokalno poznatog kao Saraf (hebr. zmija), kako uzlijeće prema Gazi. Premda su ti jurišni helikopteri često predmet objava izraelskog ratnog zrakoplovstva na društvenim mrežama, nedavno objavljena fotografija predstavlja svojevrsnu rijetkost koja pobuđuje znatiželju.

Na objavljenoj, pa potom uklonjenoj fotografiji vidi se da je jedan od ukupno četiri projektila AGM-114 Hellfire označen crvenom vrpcom, što je u kontrastu s uobičajenim žutim vrpcama na ostalim projektilima pričvršćenim na nosače. Komplet projektila također je neobične boje te je bliže sivoj nego sivomaslinastoj boji, kojom su obojene rakete Hellfire.

Specijalizirana za Hamasove tunele

Žute trake koje se vide na projektilima Hellfire, prema američkom standardu, ukazuju na to da sadrže jak eksploziv, odnosno označavaju naoružanje s ugrađenom bojnom glavom, dok se crvenom vrpcom označavaju zapaljive bojne glave ili pak projektili koji sadrže tzv. iritant za suzbijanje nereda. Dobro upućeni portal The War Zone ocjenjuje kako je malo vjerojatno da Izraelci iznad Gaze koriste inačicu Hellfirea za kontrolu nereda te da je najvjerojatnije riječ o podvrsti projektila s termobaričnom bojnom glavom tipa AGM-114N.

Hamasovi tuneli u Pojasu Gaze
  • Hamasovi tuneli u Pojasu Gaze
  • Hamasovi tuneli u Pojasu Gaze
  • Hamasovi tuneli u Pojasu Gaze
  • Hamasovi tuneli u Pojasu Gaze
  • Hamasovi tuneli u Pojasu Gaze
    +12
Hamasovi tuneli u Pojasu Gaze Izvor: Profimedia / Autor: APAImages / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ta inačica projektila, također poznata kao metalni pojačani naboj (MAC), namijenjena je za uništavanje zatvorenih ili nadsvođenih ciljeva, poput onih koje IAF stalno gađa u Gazi. U usporedbi s fragmentacijskom bojnom glavom, ona termobarična je u stanju uništiti cijeli kat zgrade, a katove iznad ostaviti relativno neoštećenima. Termobarični projektil također je prikladniji za pogađanje neprijateljskih snaga skrivenih u pećinama, bunkerima ili mrežama tunela kakvi presijecaju Gazu.

Treba reći da termobarične bojne glave funkcioniraju na način da koriste kisik iz okolnog zraka radi izazivanja eksplozije mnogo snažnijeg i dugotrajnijeg udarnog vala od konvencionalnog kondenziranog eksploziva. Osim primarnog učinka visokotlačnog udara koji stvara vakuum, a potom izaziva obrnuti val, termobarične bojne glave spaljuju ciljeve vrlo visokom temperaturom.

Američki obrambeni gigant Lockheed Martin, koji proizvodi projektile Hellfire, ističe da su termobarične bojne glave s metalnim pojačanim nabojem na njihovim raketama već dokazane u borbi, osobito za vrijeme sukoba u Iraku, te dodaje da su specijalizirane za suzbijanje terorista u urbanim područjima. U Lockheed Martinu nadodaju da je Hellfire s konfiguracijom MAC sposoban doseći kutove i pogoditi neprijateljske snage koje se skrivaju u raznim skrovištima i ojačanim kompleksima s više prostorija. Pritom je, naglašavaju, prisutna visoka smrtnost među ciljevima, a kolateralna šteta je minimalna.

'Human' pristup napadu u urbanom području

Vojni analitičari smatraju da Izraelci koriste termobarične bojne glave radi uništavanja Hamasovih terorista u tunelima Gaze i to na način da ih ispaljuju u smjeru ulazne točke tunela, pri čemu eliminiraju svakog tko se nađe unutra. Dio stručnjaka pak navodi da IAF u napadima na Gazu koristi i inačicu Hellfirea s oznakom M, temeljenu na protuoklopnom projektilu AGM-114K, a koji nosi tandem bojnu glavu za uništavanje oklopnih ciljeva. Dok je inačica K optimizirana za uništavanje tenkova i oklopnih vozila, varijanta M sposobna je poraziti 'mekše' ciljeve poput lakih oklopnih vozila, manje čvršćih bunkera i manjih plovila.

Izvor: Društvene mreže / Autor: European Defence

Dio analitičara ukazuje na to da bi uklanjanje fotografije s crvenom vrpcom na projektilu moglo značiti da Izraelci koriste dosad nepoznatu inačicu Hellfirea i da su se zanijeli objavivši vojnu tajnu. Stručnjaci tu tvrdnju prisnažuju činjenicom da nitko od korisnika Hellfirea u svijetu ne označava svoje projektile crvenom vrpcom, ali ostavljaju mogućnost da je takvo klasificiranje svojevrsna novost unutar izraelskog ratnog zrakoplovstva.

Otprije je poznato to da Izraelci ispaljuju projektile niske snage na krovove zgrada na palestinskom teritoriju. Takve akcije, koje se nazivaju 'kucanje po krovu', daju civilima na nižim katovima veće šanse za preživljavanje jer se ispaljuju niskoučinkovite inačice Hellfirea koje uništavaju krovove i narušavaju statiku zgrada, čineći ih neupotrebljivima za stanovanje.