plan rada

Jandroković najavio interpelaciju DP-a o Krš-Pađene: Rasprava počinje u utorak u 15 sati

06.11.2020 u 10:36

Bionic
Reading

Hrvatski sabor u idući će utorak raspravljati o Interpelaciji Domovinskog pokreta (DP) o radu Vlade u vezi projekta vjetroelektrane Krš-Pađene, najavio je u petak predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković

Upoznajući zastupnike s planom rada za idući utorak, najavio je da će se Sabor prijepodne izjašnjavati o amandmanima na rebalans državnoga proračuna, a oko 15 sati početi raspravu o Interpelaciji. Naime, između te dvije teme, zastupnici će raspraviti i tri zakonska prijedloga.

U srijedu će se, pak, glasovati o raspravljenim točkama, dakle i o rebalansu.

Sabor je u petak dopunio svoj dnevni red s 13 novih točaka, među kojima je i paket zakona za peti krug porezne reforme te Interpelacija koju je DP predložio uz potporu 20 oporbenih zastupnika.

Njome od Vlade traže da Saboru dostavi sve ugovore i odluke vezane uz vjetropark Krš-Pađene, te sve odluke Ministarstava energetike i zaštite okoliša i HERA-e vezene uz taj projekt.

Pozivajući se na izračune stručnjaka koje su angažirali, iz DP tvrde da će hrvatski potrošači u 14 godina isplatiti dvije milijarde i 200 milijuna kuna više nego što bi prema zakonom predviđenoj cijeni trebali platiti. Kao razlog tolike cijene navode "besramno pogodovanje i korupciju u režiji HNS-a, SDP-a i HDZ-a".

Vlada je Saboru predložila da Interpelaciju odbije, a resorni ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić opetuje kako su sva rješenja koja je o tom projektu 2017. donosilo tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, koje je preuzeo, donesena nakon prethodne konzultacije s DORH-om, kao i da su ona pravomoćno potvrđena na sudu, u travnju 2019. godine.

Sva postupanja Ministarstva bila su u skladu sa zakonom, "nakon višestrukih konzultacija s DORH-om", a "to je dokazano na dvije sudske instance i to je nešto na čemu ćemo inzistirati u saborskoj raspravi ", poručio je.

Projekt Krš Pađene, koji je 2003. pokrenuo austrijski investitor, 2012. preuzelo je energetsko društvo C.E.M.P. d.o.o. Na realizaciji tog projekta radile su institucije i nadležna ministarstva u vrijeme više vlada.

Ineterpelacija je 'alat' kojim zastupnici mogu od Vlade tražiti odgovore na određena pitanja, razjašnjenje pojedinih stavova i postupaka. Podnosi ju najmanje desetina zastupnika, a Vlada se o njoj mora očitovati najkasnije 15 dana nakon što ju je primila.