na summitu

Jandroković: 'Potrebni su konkretni napori i nastavak potpore Ukrajini'

31.03.2025 u 15:27

Bionic
Reading

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković održao je govor na parlamentarnom summitu kojeg Vrhovna Rada Ukrajine organizira u povodu obilježavanja treće godišnjice oslobođenja grada Buče

U svom govoru predsjednik Hrvatskoga sabora uvodno je podsjetio na riječi predsjednika ukrajinske Vrhovne Rade Ruslana Stefančuka tijekom njegova obraćanja u Hrvatskom saboru u listopadu 2022. godine, nakon što je u Hrvatskoj održan Prvi parlamentarni summit Međunarodne krimske platforme. Tom je prigodom predsjednik Stefančuk kazao kako za Ukrajince i Hrvate zvona Buče i Mariupolja zvuče jednako kao zvona Vukovara i Gospića. Predsjednik Jandroković izrazio je sućut obiteljima svih koji su izgubili svoje voljene u tragediji Buče, kao i drugdje diljem Ukrajine tijekom više od tri godine ruske agresije.

Podsjetio je kako ovih dana svijet s posebnom pozornošću prati dinamiku razgovora o primirju u Ukrajini. Naglasio je kako Hrvatska moguće primirje vidi tek kao prvi korak prema pravednom i održivom miru koji će biti prihvatljiv Ukrajini. Pritom, prateći proces svjedočimo konstruktivnoj predanosti Ukrajine s jedne strane, a s druge promatramo hladan i neiskren pristup Rusije, koja nastavlja s destrukcijom i odugovlačenjem.

Jandroković naglasio pomoć Hrvatske

Mnoge koji smatraju kako mir treba biti utemeljen na poštovanju međunarodnog prava, Rusija nastoji etiketirati kao zagovornike produžetka rata. Dodao je kako, nažalost, svjedočimo da ima političara koji nisu imuni na takav ruski narativ, kako u Europskoj uniji, tako i izvan nje. Ipak, to nas ne smije obeshrabriti u potpori Ukrajini i njihovim nastojanjima da konačni mir bude trajan i pravedan jer kroz potporu toj zemlji ujedno branimo vlastite vrijednosti i poredak temeljen na pravilima.

Predsjednik Jandroković ustvrdio je kako su i dalje potrebni konkretni napori i nastavak višedimenzionalne potpore Ukrajini. Podsjetio je kako je hrvatska Vlada ovog ožujka donijela 13. paket bilateralne vojne pomoći toj zemlji, drugi takve vrste od početka godine. Uz različite druge aspekte pomoći, Hrvatska i dalje nudi svoju specifičnu ekspertizu i znanja kada su u pitanju procesuiranje ratnih zločina, humanitarno razminiranje i skrb o ratnim veteranima. U tom je kontekstu predstavnike zemalja sudionica summita u Buči pozvao da sudjeluju na Međunarodnoj konferenciji o ratnim veteranima koja će se u listopadu ove godine održati u Hrvatskoj.

'Put do mira može biti dulji od priželjkivanog'

'U nastojanjima da osnažimo Ukrajinu i njenu poziciju važan je zajednički rad na sveukupnom jačanju budućih obrambenih sposobnosti, kazao je u završnom dijelu govora predsjednik Hrvatskoga sabora. Istovremeno, nužno je da konačni ishod pregovora poštuje međunarodno pravo te suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine jer bi bilo kakav drugi scenarij nagradio i dodatno ohrabrio agresora. To bi pak imalo teške i dalekosežne posljedice po globalnu sigurnost i poredak temeljen na pravilima', rekao je Jandroković.

'Iako put do pravednog mira može na kraju biti dulji od priželjkivanog, ukrajinski narod od prvog dana ruske agresije pokazuje izdržljivost, hrabrost i snagu. Stoga je naša zadaća i dužnost ostati uz Ukrajinu i njene ljude u njihovoj legitimnoj i herojskoj borbi za slobodu', zaključio je u svom govoru na parlamentarnom summitu u Buči predsjednik Jandroković.