'Balkanske zemlje između Rusije i Europske unije - meki trbuh Europe', naziv je zanimljivog geopolitičkog skupa održanog prije nekoliko dana u Zagrebu, s rekordnim brojem gostiju iz Rusije. Istaknuto je da od devedesetih naovamo, utjecaj Rusije nikad nije bio jači u zemljama bivše Jugoslavije i cijele istočne Europe. Energetski, medijski, financijski. Postavlja se pitanje je li to dobra vijest za politički trusno područje ili izvor buduće destabilizacije, a ruski politolozi ističu: Rusija samo želi poslovati u miru. No priznaju da su Rusi od Zapada naučili kako geopolitički širiti područja svoga utjecaja
Tijekom konferencije sudionici su raspravljali o sukobu na razini politike, propagande, gospodarstva i kulture, koji se označava kao tzv. meka moć, a govornici su se dotakli teme rastućeg utjecaja Rusije koji je vidljiv na gospodarskoj razini u regiji, osobito u energetskom sektoru, ali i političkom, budući da je Rusija stalna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda s pravom veta, a bilo je i riječi o ideološkom utjecaju Rusije kroz retoriku panslavizma, pravoslavnog jedinstva euroskepticizma i euroazijanizma te o društvenom i kulturnom utjecaju koji se ogleda kroz povijesne veze Rusije s balkanskim Slavenima
'Rusija želi osigurati stabilnost. Ona to ne čini običnom diplomacijom. Postoji kod nas izreka: neka politička odluka dobije pozornost samo kada joj iza leđa stoji neka sila. Sila može biti vojna, ali i energetska ili ekonomska', kaže Ivan Surma iz Diplomatske akademije ruskog MVP-a.
Interesi Zapada i Istoka
Kad je ekonomska, odnosno energetska sila u pitanju, može se govoriti o ruskoj ofenzivi na područje bivše Jugoslavije i šireg Balkana. A to priznaje i jedan od ruskih gostiju zagrebačkog skupa, profesor na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose (MGIMO) Nikolaj Kavešnikov, navodeći tome u prilog ruske akvizicije na tom području. Naime, Rusija posljednjih godina po Srbiji i BiH kupuje naftne industrije i rafinerije, a pritom ne skriva želju za ulaskom u vlasništvo Ine i HEP-a. Osim toga, Sberbank kreditno prati poslovanje Agrokora Ivice Todorića.
'Ruska vlast vrlo aktivno podupire i političke snage u državama istočne Europe. Ponajviše oporbene snage, koje imaju izbor žele li tu potporu. U nekoj mjeri Moskva je prekopirala zapadne metode i sada se njima koristi za promoviranje svojeg svjetonazora', istaknuo je profesor Kavešnikov.
Pobjede proruskih kandidata na nedavnim izborima u Moldaviji i Bugarskoj govore da se ruski utjecaj širi, budući da im u ovih 25 godina nakon pada komunizma Bruxelles nije pružio ni sigurnost ni stabilnost, a što je građanima najvažnije, ni socijalno blagostanje.