Južnokorejski mladić osuđen je zbog izbjegavanja vojne službe namjernim debljanjem, a trend izvlačenja od služenja vojnog roka u toj je zemlji prilično prisutan
Sud u Seulu osudio je 26-godišnjeg muškarca, čije ime nije javno objavljeno, na godinu dana zatvora, uvjetno na dvije godine, zbog kršenja zakona o vojnoj službi, a koji zahtijeva da svi vojno sposobni muškarci u dobi od 18 do 35 godina služe najmanje 18 mjeseci, piše Korea Herald.
Prema tom zakonu, većina muškaraca nakon završetka srednje škole obavezna je služiti vojni rok u trajanju od godinu i pol, s time da postoje i izuzeća. Primjerice, najveće zvijezde K-popa, koje su dobile državna odlikovanja zbog zasluga u kulturi, mogu tražiti odgodu služenja dok ne navrše 30 godina.
No, kao i u drugim vojskama svijeta, i u Južnoj Koreji se o služenju u borbenim jedinicama, među ostalim, odlučuje na temelju zdravstvenog pregleda, pa si mnogi mladi Korejci svjesno narušavaju zdravlje da bi izbjegli vojsku. Tako se spomenuti osuđeni mladić odlučio udebljati te je u nekoliko godina, udvostručivši dnevni unos hrane i pijući velike količine vode neposredno prije zdravstvenog pregleda, znatno dobio na težini.
>>> Poznato kako će izgledati obavezni vojni rok i koliko će ročnici biti plaćeni
Naime na prvom pregledu 2017. dobio je ocjenu 2, što je druga najviša ocjena koja bi ga kvalificirala da služi u borbi. No u lipnju 2023. dobio je ocjenu 4 zbog prekomjerne debljine, a ona ga diskvalificira od služenja u borbenim jedinicama te mu je određeno da služi u onim neborbenim. U vrijeme drugog pregleda mladić visok 165 centimetara imao je više od 101 kilograma, a indeks tjelesne mase (BMI) bio mu je 35,8, što ga čini i službeno pretilim. U Južnoj Koreji se normalnim BMI-jem smatra onaj između 18,5 i 22,9. BMI od 23 do 24,9 smatra se povećanom tjelesnom težinom, a sve iznad 25 je pretilost.
Osuđeni mladić nije jedini jer se u izvještaju o vojnoj službi za 2017. navodi da je u 37 posto od 59 slučajeva izbjegavanja služenja vojnog roka u toj godini riječ bila o namjernom dobivanju ili gubitku težine. Druga najčešća metoda izbjegavanja vojnog roka bila je lažiranje mentalne bolesti, bilo je i onih koji su se lažno prijavili kao invalidi, a zabilježen je i slučaj mladića koji si je sam slomio kost, piše Business Insider.
>>> 'Ne znam što dobivamo obveznim vojnim rokom. Treba nam sustav totalne obrane'
Prošle godine optužen je profesionalni odbojkaš, za kojeg su tužitelji tražili jednogodišnju zatvorsku kaznu zato što je, u dogovoru s vojnim posrednikom, pokušao izbjeći novačenje lažiranjem dijagnoze epilepsije. Lani je ukupno 137 osoba bilo optuženo za izbjegavanje vojnog roka ili za pomaganje u tome.
>>> Otkriveno tko će biti vojni obveznici: 'Sustav ih ne može sve primiti odjednom'
Da ovakav trend među mladim Korejcima postoji već duže vrijeme, vidljivo je na osnovi slučaja iz 2008., kada je deset mladića osuđeno na po šest mjeseci zatvora jer su platili vojnom posredniku da ih nauči kako će si povisiti krvni tlak i tako poništiti rezultate fizičke procjene na regrutaciji. To su, prema savjetu, postigli nespavanjem nekoliko dana prije pregleda, pijenjem većih količina kave te pušenjem veće količine cigareta jedne za drugom. U siječnju ove godine pak bivši profesionalni gejmer osuđen je na godinu dana zatvora zato što se pretvarao da ima kvocijent inteligencije 53 kako bi mu se dijagnosticirao mentalni poremećaj, zbog čega ne bi morao ići u vojsku.