Predsjednik Nacionalnog sindikata policije (NSP) i suspendirani MUP-ov istražitelj ratnih zločina Nikola Kajkić u petak je osudio podizanje optužnice protiv njega i službenice Jasne Buhač-Starc za lažiranje službene zabilješke o navodnom silovanju jedne građanke 1991. ističući kako mu je 'žao što je Državno odvjetništvo (DORH) postupilo "na ovakav način u njegovom progonu budući da tijekom svog rada nije napravio niti jednu pogrešku"
Na konferenciji za novinare Kajkić je kazao i kako je radio po pravilima struke te je ocijenio da je izuzetno "nekorektno, neprofesionalno i nezakonito" da DORH-ova optužnica osvane u medijima, a da ju on nije primio. Kazao je i kako njegov rad i zabilješka o navodnom silovanju nema veze s ratnim zločinom na Ovčari.
"To što smo o tome prikupili obavijesti, nije proslijeđeno ni korišteno za ništa. Žrtva se mjesec dana nakon iskaza predomislila, rekla da se to tako nije dogodilo i da nije bilo prisile", rekao je Kajkić kazavši kako je tada utvrdio da žrtva navodnog silovanja ima duševnu bolest te da se kasnije ispostavilo da ima šizofreniju.
Kazao je i da je nakon toga izvijestio nadređene koji su mu rekli "ako nema žrtve, nema djela", no i kako je kasnije, predavši predmet Ovčara, rekao da se tu nalazi i nekoliko zabilješki na temelju iskaza građana među kojima je i ta o mogućem silovanju. Potvrdio je i da je inzistirao da se na temelju toga kasnije oformi i radna skupina, ali da je sve to bilo u sklopu policijskog rada i da je "jednostavno o tome bila sačinjena službena zabilješka".
Optužena Jasna Buhač-Starc ocijenila je podizanje optužnice i postupanje policije krajnje ponižavajućim, dodajući te da su ona i Kajkić svoj posao radili krajnje profesionalno i korektno.
Kajkićev odvjetnik Branko Šerić naglasio je kako je u svojoj dugogodišnjoj praksi prvi put u ovom slučaju doživio da službena zabilješka postaje isprava "koja dokazuje neke pravne odnose" te je postavio pitanje kako je uopće moguće ljude iz MUP-a goniti za sastavljanje službenih zabilješki.
Na konferenciji za novinare sudjelovao je i povjesničar Josip Jurčević koji je optužnicu protiv "dvoje ljudi iz sustava" ocijenio kao slučaj kojim se izvršna vlast miješa u sudsku. Kazao je i kako osobno smatra da je vrijeme da "za to odgovorni premijer Andrej Plenković i glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić podnesu ostavku".
Na konferenciji za novinare istaknuta je i potpora optuženom dvojcu, kako je rečeno, više od stotinu braniteljskih udruga te poruka hrvatskim institucijama "da se bave istragom ratnih zločina, a ne postupcima protiv istražitelja".
Općinsko državno odvjetništvo u Koprivnici podiglo je optužnicu protiv Nikole Kajkića, tereteći ga da je zajedno s Jasnom Buhač -Starc lažirao službenu zabilješku o navodnom silovanju jedne građanke ratne 1991. godine.
Okrivljenike se tereti se da su takvu službenu zabilješku potpisali i uložili u spis predmeta, a da je Kajkić koristio sadržaj bilješke u daljnjem tijeku kriminalističkog istraživanja, iako su znali da njezin sadržaj ne odgovara istini.
Kajkić, koji je kao policajac vukovarsko-srijemske policije istraživao ratni zločin u predmetu Ovčara, suspendiran je lani u srpnju zbog teške povrede službene dužnosti, nakon čega je prozvao Ministarstvo unutarnjih poslova da je zloupotrijebilo njegov rad na tom predmetu kako bi inkriminiralo cijeli posao. Ubrzo je uslijedio demanti Ravnateljstva policije u kojem su ustvrdili da je Kajkićev rad bio nestručan te protivan pravilima struke i važećim propisima.