U OČEKIVANJU KONAČNE ODLUKE

Kako funkcionira arbitraža i sve što morate znati o njoj

24.07.2015 u 17:25

Bionic
Reading

Dok se čeka daljnji razvoj događaja u slučaju arbitraže nakon afere Piranleaks, valja podsjetiti da su potpisivanjem Arbitražnog sporazuma 2009. deblokirani hrvatski pristupni pregovori s EU-om koje je Slovenija zaustavila zbog neriješene kopnene i morske granice, a prije izbijanja skandala odluku Arbitražnog suda, koja je obvezujuća i bez mogućnosti za žalbu, očekivalo se u prosincu ove godine

Nakon što su se dvije zemlje odlučile pouzdati u miroljubiva sredstva za rješavanje sporova iz Povelje Ujedinjenih naroda, arbitraža u graničnom sporu Hrvatske i Slovenije trajala je tri godine, a od veljače 2013. do studenoga 2014. obavljena su i tri kruga razmjene pisanih podnesaka te je početkom lipnja 2014. održana i usmena rasprava.

Arbitražni postupak je dosad stajao više od 29 milijuna kuna, a prije izbijanja skandala odluku suda očekivalo se potkraj ove godine.

Arbitražni sud osnovan je na temelju sporazuma o načinu rješavanja graničnog pitanja Jadranka Kosor - Borut Pahor iz 2009. godine, a susjedi Slovenci čak su ga potvrdili i na referendumu.

Predsjednik Arbitražnog suda je Gilbert Guillaume, a članovi Bruno Simma Vaughan Lowe te Budislav Vukas, ugledni stručnjak za međunarodno pravo, kojeg je za hrvatskog člana Arbitražnog suda imenovala hrvatska Vlada te Jernej Sekolec, kojeg je slovenska Vlada izabrala javnim natječajem.

Ako prije ili poslije početka postupka dođe do upražnjenja nekoga od mjesta uslijed smrti, nesposobnosti ili ostavke člana, isto će biti popunjeno u skladu s postupkom opisanim za izvorno postavljenje.

Hrvatsku pred arbitražnim sudom zastupaju Maja Seršić, predstojnica katedre međunarodnog prava Pravnog fakulteta u Zagrebu i Andreja Metelko-Zgombić, pomoćnica ministrice vanjskih i europskih poslova.

Prema Arbitražnom sporazumu, Sud odlučuje o toku morske i kopnene granice Hrvatske i Slovenije, o vezi Slovenije s otvorenim morem i o režimu upotrebe relevantnih morskih područja.

Arbitražni sud primjenjuje pravila i načela međunarodnoga prava, međunarodno pravo, pravičnost i načelo dobrosusjedskih odnosa u svrhu postizanja poštenog i pravednog rezultata, uključujući i sve relevantne okolnosti.

Odluka Arbitražnog suda je konačna i bez mogućnosti za žalbu

Stranke će poduzeti sve neophodne korake za provedbu odluke, uključujući prema potrebi i reviziju nacionalnog zakonodavstva, u roku od šest mjeseci nakon donošenja odluke

Podsjetnik na pojedinosti iz postupka

Arbitražni sud će nakon konzultacija sa strankama ekspeditivno odlučivati o svim postupovnim pitanjima većinom glasova svojih članova

Postupak je povjerljiv i vodi se na engleskome jeziku, Arbitražnom sudu pomaže tajništvo, a troškove Arbitražnog suda u jednakim dijelovima snose stranke

Arbitražni sud može, u bilo kojem stupnju arbitražnog postupka, uz pristanak obje stranke, pružiti pomoć u postizanju prijateljskog rješenja

Arbitražni sud donijet će većinom glasova svojih članova odluku bez odlaganja nakon što pažljivo razmotri sve relevantne činjenice vezane uz slučaj, navodeći u njoj razloge na kojima se ona zasniva. Uz odluku se neće dodavati pojedinačna ili odstupajuća mišljenja.

Obje stranke uzdržat će se od bilo kakvog postupka ili izjave koji mogu intenzivirati spor ili ugroziti rad Arbitražnog suda.

Arbitražni sud ovlašten je narediti, ako smatra da to okolnosti zahtijevaju, sve privremene mjere koje smatra neophodnima za održanje statusa quo.

Ovaj Sporazum obje će strane ratificirati bez odlaganja u skladu sa svojim ustavnim uvjetima.

Podsjetnik na važnije datume

Sporazum o arbitraži između hrvatske i slovenske vlade potpisali su Jadranka Kosor i Borut Pahor 4.11.2009, a u hrvatskom Saboru potvrđen je 24.11.2009.

Sporazum o arbitraži između hrvatske i slovenske vlade stupio je pravno na snagu 29.10.2010. nakon čega su ga obje stranke, bile zadovoljne njegovim sadržajem ili ne, dužne u dobroj vjeri primijeniti u svakom slučaju što je jedna od temeljnih odredaba međunarodnog prava

Procedura predviđena Sporazumom o arbitraži između hrvatske i slovenske vlade počela je nakon što je u Bruxellesu potpisan Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji 9.12.2011.

Arbitražni sud primjenjuje pravila i načela međunarodnoga prava, a nijednome dokumentu ni postupku poduzetome jednostrano od bilo koje strane nakon 25. lipnja 1991. neće biti pridan pravni značaj pri izvršavanju zadaća Arbitražnog suda niti će takav dokument ili postupak obvezivati bilo koju stranku u sporu, te ni na koji način ne može prejudicirati odluku.