Ustavni zakon o pravima hrvatskih branitelja glavna je točka HDZ-ova programa namijenjenog braniteljima, glasno je poručivao uoči izbora tehnički ministar branitelja Tomo Medved, dok su mu za leđima sekundirali drugi istaknuti stranački kolege vezani uz braniteljski sektor, poput Milijana Brkića i Zvonka Milasa
Ministar Tomo Medved i dalje uvjerava javnost da će novi, jedinstveni zakon o pravima hrvatskih branitelja, čiji je rok za donošenje pomicao nekoliko puta, biti izglasan u prvom kvartalu iduće godine. Samo odjednom se prestalo govoriti i potiho je ispušten dio u kojem se naglašavalo da će taj zakon biti ustavni. Time se željelo zacementirati prava branitelja kako ih se ne bi moglo mijenjati bez dvotrećinske većine u Saboru, što je konkretan problem u zemlji suočenoj s kroničnom besparicom.
Ustavni zakon bio je želja i zahtjev prosvjednika iz šatora u Savskoj 66, utaborenih ondje 555 dana zbog odnosa SDP-ove vlade i tadašnjeg ministra Predraga Matića prema njima. Nije tajna to da je aktualni ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved sudjelovao u prosvjedu u šatoru u Savskoj 66, čije je najvažnije zahtjeve i obećao ugraditi u novi zakon o pravima branitelja.
No o zahtjevu da zakon bude ustavni više ne govori, iako bi teoretski HDZ mogao sakupiti dvotrećinsku potporu u Saboru, koliko je potrebno da prođe takav zakon, jer predstavnici bivše 'nenarodne vlasti', SDP, HNS i HSU, imaju manje od 50 zastupnika u novom sazivu. Ili HDZ zapravo pokušava zadržati odstupnicu i, ako se ispostavi da su obećanja braniteljima preskupa, mogućnost da ih samostalno revidira bez moljakanja skupe podrške okolo. A koja stiže u paketu s političkim poniženjem.
Zakon će biti težak 14 milijardi kuna
Predrag Matić, bivši ministar branitelja i aktualni SDP-ov saborski zastupnik, ironično poručuje da će on pokušati nagovoriti sve stranačke kolege da glasaju za to da jedinstveni zakon o pravima branitelja bude ustavni. 'Znate da ja znam biti sarkastičan i ironičan te i ovaj put mogu poručiti da neka sve ide kvragu i ako netko ima pravo 'slomiti Hrvatsku', onda su to branitelji jer su je oni i stvorili', kaže pomalo očajni Matić. SDP-ovac smatra da bi jedinstveni zakon o pravima branitelja, kada HDZ u njega ugradi sva obećanja, bio težak 14 milijardi kuna, što hrvatski proračun ne može podnijeti. Ali napominje da je njegov glas zapravo glas vapijućeg u pustinji. Tvrdi da HDZ uvijek uspije izvarati branitelje, ali mu oni svejedno slijepo vjeruju.
Bivši prosvjednici iz Savske prevođeni Đurom Glogoškim i Josipom Klemmom, najzaslužnijima za donošenje objedinjenog zakona o hrvatskim braniteljima, u svojim zahtjevima prema novoj vlasti nakon odlaska Zorana Milanovića tražili su zaštitu digniteta Domovinskog rata putem zakonskih akata. Tražili su i da se promijeni odnos prema spomen-obilježjima, prikaz Domovinskog rata u školskim udžbenicima, odnos medija prema Domovinskom ratu te poštivanje Deklaracije o Domovinskom ratu.
Zahtjevi prosvjednika iz Savske ugrađeni u novi zakon
Također, tražili su da se riješe problemi vezani uz nestale hrvatske branitelje, maloljetne dragovoljce, branitelje HVO-a, opskrbnine, udovice umrlih hrvatskih branitelja, problemi branitelja oboljelih od PTSP-a, mirovinska problematika (razdvajanje mirovina i sl.), registar branitelja - borbeni i neborbeni sektor, registar agresora, problem suicida i prerane smrtnosti hrvatskih branitelja, dobivanje invalidskih pomagala, pitanje branitelja koji sada izlaze iz sustava MORH-a, problem kadrovskih stanova MORH-a koji su dodijeljeni hrvatskim braniteljima, zdravstvena i palijativna skrb branitelja, pravna pomoć te mnogi drugi problemi koji se trebaju rješavati u suradnji s hrvatskim braniteljima.
Prema najavama ministra Medveda, većina tih problema trebala bi biti riješena. Posebno povratak opskrbnina, prava pripadnika HVO-a i problemi oboljelih od PTSP-a.