U sinoćnjoj poplavi uništeni su deseci domova, građane su preplavile fekalije, a nastradala je i Klaićeva bolnica Dva i pol sata ekstremno jake kiše u Zagrebu su stvorila kaos. Više od 80 litara kiše po metru četvornom kanalizacija nije mogla izdržati. Vodene bujice prodirale su u domove, zarobile automobile u podvožnjacima.
Epidemija, potres, poplava - za Zagrepčane je ovo teška godina. I ova se katastrofa mogla predvidjeti, odnosno i je, a s čovjekom koji je na to ukazao kao mogućnost nakon jačeg potresa - Pavlom Kalinićem razgovarao je RTL.
'Ostalo je puno građevinskog materijala izbacanog nakon potresa, a poslije sklanjanja puno je prašine i mrvica završilo u kanalizaciji i one su smanjile protočnost cijevi. One bi trebale biti provjerene, mnoge treba i zamijeniti. Zagreb se promijenio kroz godine, ova infrastruktura je dotrajala i ona će s vremenom morati biti izmijenjena', rekao je.
Četiri mjeseca je prošlo od potresa, postavlja se pitanje zašto te stvari još nisu provjerene?
'Ured za upravljanje u hitnim situacijama trebao je trajati između 24 sati i 48 sati, mi smo trajali 70 dana. Treba,a se uključiti država, još nije. Sad se tek donosi Zakon. On se mogao donijeti i prije, ali vladajućima je u interesu bilo da dobiju još jedan mandat, što su i postigli. Činjenica je da se sve to razvuklo u Zagrebu, i što se tiče korone i što se tiče posljedica potresa. Ovo je potres u glavnom gradu, nisu razvaljene samo neke dvije potleušice na Dinari ili Velebitu. Hitno treba krenuti, uskoro će doći zima, ljudima treba omogućiti da to normalno funkcionira, da dobiju plin i toplu vodu. To će ići sporo', kaže Kalinić.
Kalinić prihvaća da je i Grad Zagreb odgovoran za sinoćnji potop. 'Ne može se reći da Grad nema odgovornost, ali je prva odgovornost država i vladajuća garnitura, koja je trebala stati iza Grada. Da je Grad dobio sredstva, to su milijarde koje treba investirati. Grad je pokrenuo promet, dijelio materijal, kontejnere, dao maksimalnu pomoć, bez države to je nemoguće', rekao je te zaključio:
'To nije projekt koji se može završiti u nekoliko mjeseci ili godinu dana, to je 10 do 15 godina projekt. Zahvaljujući hrvatskoj nesposobnoj vlasti, bez obzira da li sadašnjoj ili onoj koja će doći, to će sigurno trajati 15,20, ako ne i 25 godina. Ako se ikad uopće dovede u red'.