Unutrašnjost bunkera otkriva niz prostorija s metalnim vratima, tragovima ventilacijskog sustava, instaliranom strujom i rezervoarima za vodu
Na šumovitim padinama Kalničkog gorja, između naselja Možđenec i Sudovec kod Novog Marofa, skrivaju se napušteni vojni objekti iz vremena Hladnog rata. Radi se o bunkerima izgrađenima 1950-ih godina prošlog stoljeća, u vrijeme velikih napetosti između Istoka i Zapada. Danas su ti masivni betonski kompleksi zapušteni i zarasli, obavijeni tišinom i grafitima, no uskoro bi mogli oživjeti kao turistička atrakcija, piše Paula Bosančić iz Pixsella.
Kalničko gorje izabrano je kao strateški položaj za moguću obranu teritorija i kao zaklon u slučaju atomskog napada. Njihov položaj u šumi omogućavao je skrivenost i dobru logističku povezanost s okolicom.
'Bunkeri su građeni kao obrambene vojne građevine. Tu je bio i ručni generator za zrak, ima nekoliko soba s krevetima za smještaj vojske, a postoje i dva tunela', kaže Josip Matejak, mještanin Sudovca.
Unutrašnjost bunkera otkriva niz prostorija s metalnim vratima, tragovima ventilacijskog sustava, instaliranom strujom i rezervoarima za vodu - svi elementi ukazuju na spremnost za izolaciju i preživljavanje u slučaju katastrofe. Iako su danas zapušteni i bez službene funkcije, bunkeri nisu zaboravljeni, a posjećuju ih znatiželjnici, ljubitelji urbane povijesti i avanturisti u potrazi za zaboravljenim mjestima.
'Bunkeri su mistični, ljudi ih istražuju i dosta su zanimljivi', kaže Renata Horvatić iz Turističke zajednice Novi Marof.
'Ovdje postoji nekoliko građevina iz doba Hladnog rata koje su građene u tajnosti. Nadamo se da nikad više neće imati funkciju za koju su sagrađene. No pokušat ćemo ih staviti u turističku funkciju', dodaje Horvatić.
Turistička zajednica vidi velik potencijal u ovim objektima. U tijeku su razmatranja kako ih sigurno otvoriti za javnost te ih predstaviti na zanimljiv i edukativan način. Tako bi bunkeri kod Novog Marofa uskoro mogli postati nova atrakcija za domaće i strane posjetitelje.