Molba za pomilovanjem Josipa Perkovića i Zdravka Mustača aktualizirala je raspravu o djelovanju jugoslavenske tajne službe, a upravo o ovoj temi raspravljalo se u večerašnjem izdanju HRT-ovog Otovrenog
U večerašnjem Otvorenom sudjelovali su bivši sudac Ustavnog suda Vice Vukojević, povjesničar Hrvoje Klasić, nećak posljednjeg ubijenog emigranta Anto Đapić te umirovljeni general - bojnici Ivan Tolj i Luka Džanko.
Inicijativa odvjetnika Ante Nobila o upućivanju molbe predsjedniku RH Zoranu Milanoviću da pomiluje nekadašnje jugoslavenske, a potom i hrvatske obavještajce Josipa Perkovića i Zdravka Mustača podijelila je javnost, ali i umirovljene generale proizašle iz Domovinskog rata.
Anto Đapić, nećak istoimenog posljednjeg ubijenog hrvatskog emigranta, rekao je da ga je ubojstvo njegovog strica 1989. godine u Njemačkoj u velikoj mjeri politički definiralo.
Povjesničar Hrvoje Klasić na suđenju Perković i Mustaču bio je svjedok specijalist obrane. Rekao je da i dalje pristupamo prošlosti vrlo jednostrano te da nam svima u Hrvatskoj nedostaje samokritike i da prošlost pogledamo u oči sa svim pozitivnim i negativnim stranama.
'Ovo su strahote koje su se dogodile', rekao je Klasić o uvodno spomenutim ubojstvima, ali je dodao da ne bi htio da ostane samo na tome jer javnost dobiva pogrešnu sliku. Rekao je, naime, da je bilo hrvatskih emigranata koji nisu bili ekstremnog svjetonazora, ali i jako puno onih koji su sami sebe nazivali teroristima i koje su njemački, američki ili kanadski sudovi i različite službe proglasile teroristima jer su i sami bili spremni ubijati ili su ubijali.
'Apsolutno nema opravdanja za nijedno ubojstvo, kao ni za ubojstvo nakon Bleiburga, nema za Goli otok, nema opravdanja niti za ubojstva nakon Oluje. Tako nema ni ovdje. Međutim, ne smijemo sve emigrante staviti u isti kompleks', poručio je Klasić.
Bivši sudac Ustavnog suda Vice Vukojević u emisiju je donio svoj dosje u Udbi od, kako je rekao, tri i pol kilograma. Rekao je da je u bivšoj Jugoslaviji bio 14 puta u 13 zatvora zbog "hrvatskog nacionalizma, podmetanja i slično".
Vukojević je jedini koji je dobio proces protiv SFRJ zbog lažne optužbe, dok je bio u zatvoru u Zagrebu 1972. zbog kontrarevolucionarne djelatnosti Matice hrvatske u inozemstvu.
Vukojević je između ostalog rekao da Josip Perković nije bio miljenik prvog predsjednika RH Franje Tuđmana.
Umirovljeni general-bojnik Luka Džanko jedan je od onih koji su podržali pomilovanje Perkovića i Mustača. Rekao je da se pridružio inicijativi isključivo iz strukovnih razloga.
Umirovljeni general-bojnik Ivan Tolj na čelu je skupine generala koja se protivi pomilovanju. Klasića je optužio da relativizira neka hrvatska nacionalna pitanja na potpuno neprihvatljiv način.
'Razmišljati o Zvonku Bušiću, hrvatskome mučeniku koji je 35 godina robijao da bismo mi imali slobodnu i nezavisnu hrvatsku državu, da ga se naziva teroristom...', rekao je Tolj. Također je rekao da se pomilovanju protivi jer je to izazvalo golemi razdor unutar braniteljske populacije.