Od ponedjeljka u hrvatskim školama kreće samotestiranje učenika s ciljem ukidanja samoizolacije, a ako se u iduća četiri tjedna testiranje pokaže uspješnim, maske će za njih možda postati prošlost
Gostujući u Dnevniku HRT-a, epidemiologinja Dijana Mayer donekle se ogradila od te najave koja je prva došla iz usta njezinog ravnatelja Krunoslava Capaka. 'Hoćemo li ići na ukidanje zaštitnih maski, vrlo vjerojatno da, ali to sad sa sigurnošću ne možemo reći. Naravno da su sve opcije otvorene', kazala je Mayer.
RTL je, pak, u studio doveo ministra znanosti Radovana Fuchsa i Željka Stipića, predsjednikom Školskog sindikata Preporod. Fuchs je rekao kako su svi testovi podijeljeni i da ne očekuje 'preveliki broj' djece čiji roditelji odbijaju samotestiranje.
'Sva djeca koja se testiraju ili ne testiraju, idu u školu. Razlika je u tome što ako takvo dijete dođe u kontakt s nekim tko je obolio ili je zarazan, ide u samoizolaciju dok drugi ne idu. Stvar je potpuno dobrovoljna i nitko nikoga ni na što ne prisiljava', rekao je ministar Fuchs.
I Stipić je podržao ovu mjeru, ustvrdivši da ju je preporučila struka. 'Ako ta mjera poluči ono što se ističe kao njezin cilj, a to je da nam što više učenika pohađa nastavu uživo i ako ona nije previše rizična, onda ne bi trebalo biti kritika', rekao je.
Sindikati su postavili pitanje zašto se ne uvode testovi na slinu koji su beskontaktni.
'Zašto se Sindikat bavi pitanjima koja nisu u njihovoj nadležnosti? Nismo se odlučili na njih jer nije bilo dovoljan broj testova na tržištu koji su se mogli nabaviti. Ne možete jednima dati da se testiraju iz sline, a drugima iz nosa. Nećemo raditi razliku. Da smo iz svjetskog tržišta mogli nabaviti sve potrebne testove iz sline, u dovoljno kratkom roku i u dovoljnoj količini, vjerujem da bismo išli na njih', odgovara ministar.