Ruske obavještajne službe istražuju jesu li zapadne obavještajne agencije imale ulogu u pobuni koju su u subotu prekinuli borci plaćeničke skupine Wagner, kazao je u ponedjeljak ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, prenosi TASS
U intervjuu za rusku televiziju RT, Lavrov je rekao da je američka veleposlanica Lynne Tracy u nedjelju razgovarala s ruskim predstavnicima i dala "signale" da Sjedinjene Američke Države nisu umiješane u pobunu, ali je kazala kako se nada da će ruski nuklearni arsenal biti siguran, prenosi TASS. Lavrov također navodi kako je Tracy rekla da je pobuna unutarnje pitanje Rusije.
Nekoliko zapadnih čelnika poručilo je kako incident pokazuje da je nestabilnost u Rusiji sve veća.
Pobuna Wagnera pokazala je slabost ruskog vodstva, kazao je u ponedjeljak glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg. "To također pokazuje koliko je teško i opasno za predsjednika (Vladimira) Putina oslanjati se na plaćenike, što se zapravo i okrenulo protiv njega", rekao je Stoltenberg novinarima na vojnom poligonu u Pabradeu u Litvi. "Pokazuje i krhkost ruskog režima, ali nije na NATO-u da se upliće u ta pitanja. To je ruska stvar", dodao je.
Na pitanje postoje li dokazi da su ukrajinske ili zapadne obavještajne službe umiješane u pobunu, Lavrov je odgovorio: "Radim u ministarstvu koji ne prikuplja dokaze o nezakonitim radnjama, ali imamo takve strukture i uvjeravam vas da oni to već shvaćaju."
Zbog trenutne situacije postavlja se pitanje što će biti s Wagnerovim operacijama u afričkim zemljama poput Malija i Srednjoafričke Republike gdje Wagner igra važnu ulogu u sukobima. Lavrov je za RT rekao da su i Mali i Srednjoafrička Republika održavali službene kontakte s Moskvom uz odnose s Wagnerom. "Nekoliko stotina vojnika radi u Srednjoafričkoj Republici kao instruktori. Taj će se posao, naravno, nastaviti", kazao je.
Lavrov je u intervjuu kao "besmislice" odbacio ukrajinske navode da Rusija planira napad koji bi uključivao ispuštanje radijacije iz nuklearne elektrane Zaporižja.