Nestabilne klimatske promjene mogle bi zbog otapanja ledenjaka Totten na Antarktici podići razinu mora i oceana za dva do tri metra, upozorava najnovija znanstvena studija
Prema studiji objavljenoj u časopisu Nature otapanje ledenjaka Totten u bliskoj budućnosti moglo bi prijeći točku nakon koje bi idućih stoljeća povratak na sadašnje stanje te razinu mora i oceana bio nemoguć.
Kako pojašnjavaju stručnjaci, otapanje ledenjaka čija je površina veća od američke savezne države Kalifornije uslijed klimatskih promjena moglo bi uzrokovati otpuštanje ogromne količine vode u antarktičkom Južnom oceanu, što bi uzrokovalo porast razine mora od čak 2,9 metara u idućih stotinu godina.
Ova tvrdnja temelji se na procjeni sastava leda, a prema znanstvenicima, ukoliko se ledenjak povuče za još 100 do 150 kilometara, postat će vrlo nestabilan, što bi moglo uzrokovati još brže otapanje.
Većina velikih ledenjaka na istoku Bijelog kontinenta relativno je neaktivna, no Totten je iznimka jer se on, prema satelitskim mjerenjima, stanjuje za pola metra godišnje. Prethodna istraživanja pokazala su da je njegovo otapanje potaknuto zagrijavanjem oceana, što dovodi do odvajanja prednjih dijelova ledenjaka i njihovog otapanja.
Znanstvenik Alan Aitken, koji prati otapanje Tottena već dugi niz godina, smatra da temeljne sedimentne stijene ledenjaka znatno erodiraju, kao i stijene njegovih fjorodva, što dovodi do drobljenja leda kojim je prekriven.
Aitkenov kolega Martin Siegert s londonskog Instituta Grantham je mišljenja kako je istok Antarktike ranjiviji što se tiče globalnog zatopljenja nego što se misli.
'Zbog ovoga bismo trebali biti zabrinuti. Led s glečera se otapa, a topla voda oceana koja ga topi mogla bi ga gurnuti 'na nestabilno mjesto'. Totten je tek jedan u nizu ledenjaka na istoku Antarktike, no mogao bi imati velik utjecaj. To je područje najveća masa leda na Zemlji, stoga bi i male promjene mogle imati velik globalni utjecaj', zaključuje Siegert.
Istovremeno sa zapanjujućim rezultatima otapanja jednog od najvećih svjetskih ledenjaka, iz agencije američke vlade, Nacionalne oceanske i atmosferske administracije (NOAA), stižu novi nepovoljni rezultati globalnog zagrijavanja.
Prema rezultatima mjerenja agencije, sve temperaturne rekorde oborene prošlih mjeseci vrlo je teško pratiti.
Posljednja zima bila je najtoplija otkako postoje mjerenja, baš kao i ljeto prije nje. Prošla godina ukupno je bila toplija od 2014., a ova pak toplija od 2013. godine.
'Kao da je Zemlja zarobljena u nekoj zastrašujućoj, od čovjeka stvorenoj, spirali koja pomalo iskuhava naš ozonski omotač, isušuje polja i ugrožava samo tkivo života te vodi nekoj strašnoj, postapokaliptičnoj stvarnosti', ističu u agenciji.