Održan je treći sastanak mladih liječnika u Ministarstvu zdravstva
'Ovo je već treći sastanak na kojem jesmo, nadam se i zadnji jer komunikacija postaje sve napetija i napetija. Današnja tema su bila koeficijenti i specijalističko usavršavanje i malo smo govoriali o nekakvim stavkama vezano za HZZO. Nismo zadovoljni današnjim sastankom, jako puno stavki je opet bilo ili "rekla-kazala" ili "dogovorit ćemo se da se dogovorimo". Jedina okvirna nada su nam koeficijenti za koje smo shvatili da je već raspisan elaborat kojim je definirana nužnost promjene uredbe za koeficijente', rekao je nakon sastanka Fran Stjepan Naranđa, Inicijativa mladih liječnika, javlja HRT.
Specijalističko usavršavanje je, dodao je Naranđa, još uvijek u zraku, problem koji je apsolutno stvaran.
'Tu smo u nekoliko navrata imali neke okršaje, vidimo još uvijek zajednički jezik, ali ne znamo hoćemo li nastavljati dalje nekakve sastanke jer je to već pitanje za koje krovne institucije od 8. mjeseca nisu ni pozvane na sastanak za daljnju raspravu. To su pitanja koja se trebaju krovne institucije dalje time baviti', rekao.
Ističe da su oni definirani kao gerila koja bi trebala unositi kardinalne promjene, ali to je više veća odgovornost krovnih institucija koje nisu ni uključeni u ove rasprave.
Na pitanje ako nisu sigurni u daljnje sastanke, hoće li opet prosvjedovati ili imati neke akcije Naranđa je odgovorio da se ne nadaju takvim radikalnim mjerama, ali neće reći da nisu spremni za takve stvari, razgovarat će još o tome.
'Mi želimo da se stvari počnu mijenjati, ali mislim da tu krovne institucije trebaju biti uključene da o tim stvarima mnogo više razgovaraju', rekao je Naranđa.
Na pitanje tko sve treba biti uključen, Naranđa je rekao da su to liječnička komora, sindikat, HUBOL i KoHOM koji su trebali biti pozvani da razgovaraju o istim temama o kojima razgovaraju godinama, a sad osobito zbog toga što je posljednji sastanak bio u kolovozu, od tada nisu pozvani na takav sastanak i naše razgovore, a mi se guramo na takve sastanke.
Nadaju se, dodaje, da bi ovi sastanci trebali voditi nekamo i vide da postoji dobra volja, ali treba mnogo više aktualizacije da se takve teme i takvi probleme promjene. Očekuje da na idućem sastanku budu i predstavnici krovnih institucija i da budu definirani rokovi i rješenja za probleme koje smo predstavili.
Na pitanje što će biti ako se to ne dogodi, rekao je da će u suradnji s udrugama provesti daljnji plan provesti.
Predstavnik inicijative mladih liječnika Marin Smilović govorio je o napetoj atmosferi na sastanku, rekao je da "nije bilo tako napeto, nego je diskusija uzavrela, razgovarali smo malo strastvenije nego inače".
'Problem je u tome, evo treći sastanak je sada i nemamo još niti jedan definirani rok za koje smo ih mi pitali. Dok smo organizirali prosvjed, naš osnovni motiv je bio djela, a ne riječi. Mi želimo stvarno vidjeti neke rezultate i da se nešto stvarno događa, a ne da sada sastančimo sljedećih pola godine, godinu dana i da razgovaramo o problemima koje smo svi svjesni da ih ima puno', rekao je.
Što se tiče e-kartona, lijećnici kažu da su vrlo iznenađeni da to treba ubrzo profunkcionirati.
'U 25 bolnica je već napravljena edukacija i implementacija e-kartona. Povezana je primarna i sekundarna zdravstvena zaštita i to će početkom iduće godine biti u velikoj većini bolnica u RH, jedino će eventualno, Hitna malo kasnije doći na red, ali e-karton dolazi definitivno početkom 2023. svugdje, što je već povezano s portalom zdravlja', rekao je Naranđa.