Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) premijera Pedra Sáncheza dobila je u nedjelju na europskim izborima drugu izbornu bitku u zadnjih mjesec dana, čime je ojačala svoju pregovaračku poziciju uoči formiranja vlade u Španjolskoj
Na parlamentarnim izborima 28. travnja PSOE je pobijedio osvojivši 123 od 350 mjesta u parlamentu, a za formiranje vlade treba mu 176 mjesta. Sánchez se nadao kako će mu rezultat nedjeljnih lokalnih, regionalnih te izbora za Europski parlament ojačati pregovaračku poziciju prema manjim strankama.
PSOE je na europskim izborima osvojio 20 od ukupno 54 mjesta, koliko Španjolska ima u Europskom parlamentu. Konzervativna Narodna stranka dobila je 12 zastupnika, stranka centra Građani 7, lijeva formacija Unidas Podemos-Ujedinjena ljevica 6, a stranka desnice Vox 3.
Katalonske stranke koje podupiru nezavisnost osvojile su 6 mjesta. Španjolska se istovremeno nada većoj ulozi u EU nakon Brexita i s obzirom na euroskepticizam Italije, ali i na oporavljanje od dugogodišnje gospodarske krize. Madrid bi tako mogao tražiti visoku poziciju u vanjskoj politici EU-a te ono potpredsjednika Europske komisije, izvršnog tijela EU-a.
Španjolci su u nedjelju također glasovali i na lokalnim i regionalnim izborima, čiji bi rezultat mogao biti važan za formiranje središnje vlade u nadolazećim tjednima. Ljevica je doživjela poraz u glavnom gradu Madridu, kako na lokalnoj gradskoj razini tako i regionalnoj. Gradonačelnica Manuela Carmena, koja se nadala ostanku na vlasti ispred platforme 'Više Madrid' (Más Madrid) i uz podršku PSOE-a, morat će napustiti ured stvori li se koalicija triju stranaka s desnice – Narodne stranke, Građana i Voxa.
U pokrajini Madrid, gdje vlada Narodna stranka, njena predstavnica Isabel Díaz Ayuso vjerojatno će pristati na sporazum s Građanima i Voxom. Takav savez je početkom godine doveo na vlast desnicu u južnoj pokrajini Andaluziji, gdje je na prijevremenim izborima ljevica prvi put izgubila vlast. To je sada izgledno u Madridu, na lokalnoj i regionalnoj razini.
Glavni grad je tako omogućio lakše disanje konzervativnom vođi Pablu Casadu čija je Narodna stranka doživjela težak poraz na parlamentarnim izborima u travnju. U Barceloni je pobjedu odnijela Katalonska republikanska ljevica (ERC), stranka koja zagovara nezavisnost Katalonije od Španjolske.
Ona bi tako iz ureda mogla izgurati građansku lijevu platformu 'Barcelona en Comú' na čelu s gradonačelnicom Adom Colau. Na karti regija, PSOE je bila stranka s najviše prikupljenih glasova u 10 od 12 pokrajina gdje se glasovalo u nedjelju (Španjolska ima ukupno 17 pokrajina), no eventualni savezi triju stranaka s desnice mogli bu ju spriječiti da vlada u svima. Na lokalnim izborima PSOE je dobio oko 30 posto ukupnih glasova.