ŽIVOTNA BITKA MAJKE PETERO DJECE

Lovorki Hančić nije odobrena terapija Glivecom!

17.10.2014 u 18:56

Bionic
Reading

Majka petero djece Lovorka Hančić (42), kojoj je prije tri godine dijagnosticiran rijetki tumor s metastazama, testirana je na KBC-u Zagreb, no utvrđeno je da nije preosjetljiva na generičke pripravke imatiniba pa joj bolničko povjerenstvo nije odobrilo terapiju originalnim lijekom Glivecom na teret bolničkog proračuna.

Nakon nedavnog istupa u medijima koji je izazvao veliki interes, oboljelu Lovorku Hančić podvrgnuli su testiranju u KBC-u Zagreb radi utvrđivanja nuspojava. No, testiranjem nisu utvrđeni stručni razlozi da se pacijentici zamijeni propisani generički lijek, odnosno primijeni drugi pripravak imatiniba, odgovorili su iz KBC-a Hini na upit o rješenju 'slučaja Hančić'.
Originalni lijek zamijenjen jeftinijim

Glivec, originalni pametni lijek koji sprječava povratak agresivnog tumora, Lovorki Hančić od svibnja ove godine zamijenjen je jeftinijim zamjenskim Imakrebinom koji joj, kako ona tvrdi, izaziva otekline, osip, mučninu i povraćanje.

'Na redovitoj sjednici Povjerenstva za lijekove KBC-a Zagreb, temeljem analize rezultata kliničkog testiranja, tijekom hospitalizacije pacijenta utvrđeno da ne postoji nepodnošljivost ili preosjetljivost testiranih pripravaka imatiniba (uključujući i Imakrebin) te u takvom slučaju nema stručnog razloga da se pacijentu zamijeni lijek odnosno primijeni drugi pripravak imatiniba', naveo je ravnatelj KBC-a Zlatko Giljević.

U razgovoru za Hinu Hančić kaže kako nije dobila nikakve informacije da se povjerenstvo sastalo, niti raspravljalo o njezinu slučaju. Konferencija za novinare održana je prije mjesec dana, no u međuvremenu je, kaže, nitko nije kontaktirao - ni njezin onkolog, ni bolnica, ni Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), ni Ministarstvo zdravlja, niti bilo koja zdravstvena služba.

Odazvala se samo na poziv na testiranje koje joj je uputio predsjednik Povjerenstva za lijekove KBC-a Zagreb Igor Francetić. Po njezinim riječima, na testiranju je bila od ponedjeljka do subote, a iz otpusnog pisma doznala je da su joj davali dvostruko manje doze od propisanih, te ih izmjenjivali s placebom.

Potrebna dvostruka doza Gliveca

'Naivno sam mislila da se testiranjem želi razjasniti moj problem s Imakrebinom, no nisu me ozbiljno ni saslušali', tvrdi Hančić dodajući kako su joj proteklih dana na jednoj bečkoj klinici rekli da bi joj se tek s dvostrukom dozom Gliveca mogla zaustaviti progresija bolesti.

Hančić trenutačno uzima Glivec koji je dobila iz privatnih donacija iz BiH, a dobivene doze bit će joj dostatne još neko vrijeme nakon čega namjerava promijeniti bolnicu i onkologa.

Budući da sada ne postoji mogućnost doplate lijekova s HZZO-ove Osnovne liste lijekova niti lijekova koji se plaćaju iz bolničkog proračuna, bez obzira radi li se o generičkim lijekovima ili originalima, iz HZZO-a su nedavno najavili izmjene Zakona o obveznom osiguranju kojima će se pacijentima omogućiti doplata istovrsnog skupljeg lijeka.

Trošak tih lijekova sada u cijelosti snosi HZZO, koji je izdao preporuku za propisivanje cjenovno najpovoljnijeg lijeka, pa se za prepisivanje skupljeg originala u pravilu traži prijava ozbiljnih nuspojava, odnosno mora postojati medicinska indikacija (alergije, nuspojave, dokazana nedjelotvornost, nesuradljivost kod psihijatrijskih bolesnika i sl).

Po podacima HZZO-a, samo jedan do pet posto ljudi nije tolerantno na generički lijek istog sastava i djelovanja. U Zavodu ističu da su, zahvaljujući naputku o propisivanju cjenovno najpovoljnijih generičkih lijekova, na Osnovnu listu lijekova uspjeli uvrstiti 14 novih lijekova koji spašavaju živote najosjetljivijim skupinama - djeci i onkološkim bolesnicima.