vraćanje lubanja

Macron u svoj prvi posjet Alžiru kao predsjednik stigao kao prijatelj

06.12.2017 u 21:26

Bionic
Reading

Emmanuel Macron je otišao u srijedu u svoj prvi posjet od kada je francuski predsjednik u Alžir, kamo je došao kao prijatelj i odbija biti talac bolne prošlosti između Pariza i njegove bivše kolonije

Macron želi riješiti jedan od povijesnih sporova između dviju zemalja i rekao da je spreman da Francuska vrati lubanje alžirskih pobunjenika koje je u XIX. stoljeću ubila francuska vojska i koje se čuvaju u pariškom Musee de l'Homme.

'Želim oživjeti odnose između naših zemalja radom na uspomenama i da se donese odluka o povratu lubanja', rekao je u govoru za stranicu TSA.

'Imamo osobitu povijest, ne bi o tome trebalo biti tabua', ranije je objasnio francuski predsjednik jednom mladom Alžircu na ulici u središtu glavnog grada, gdje se prošetao sredinom dana. 'Želim Francusku koja će biti uz Alžir, Francusku koja će pomoći u izgradnji budućnosti te velike zemlje i pomoći mladima da uspiju. To je stranica budućnosti koju otvaram s tom novom generacijom', dodao je.

Macron se zatim sastao s alžirskim predsjednikom Abdelazizom Bouteflikom (80). Bouteflika je 2013. pretrpio moždani udar i rijetko se pojavljuje u javnosti, obično na snimkama i fotografijama susreta s gostujućim državnicima.

Novinari nisu imali pristup na taj susret. Fotografija koju je objavila alžirska državna agencija APS prikazuje dvojicu čelnika dok sjede i razgovaraju.

Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
    +10
Emmanuel Macron Izvor: Reuters / Autor: REUTERS/Stephane Mahe

'Razgovarali smo o međunarodnim temama i predstojećoj odluci američkog predsjednika Trumpa o priznanju Jeruzalema glavnim gradom Izraela, o rješenju krize u Libiji, borbi protiv terorizma', rekao je Macron u kratkoj izjavi nakon susreta.

Tijekom njegovog prethodnog boravka u Alžiru tijekom francuske izborne kampanje Macron (39), prvi predsjednik V. Republike rođen nakon Alžirskog rata (1954-1962) je kolonizaciju nazvao 'zločinom protiv čovječnosti', što ovaj put nije ponovio.