Makedonski parlament ratificirao je u ponedjeljak sporazum o prijateljstvu, dobrosusjedskim odnosima i suradnji s Bugarskom i to na sjednici kojoj nisu nazočili zastupnici najjače oporbene stranke VMRO-DPMNE
Prema ovom sporazumu, dvije zemlje odustaju od polaganja prava na međusobni teritorij, a Bugarska se obavezuje kako će podržavati težnje Makedonije za članstvom u EU i NATO-u.
Sporazum također poziva na uspostavljanje odbora koji će objektivno preispitati zajedničku povijest, što bi moglo dovesti do revizije školskih udžbenika.
U makedonskom parlamentu je većina zastupnika, njih 61, glasala za usvajanje nacrta zakona o ratifikaciji sporazuma, dok je jedan ostao suzdržan.
VMRO-DPMNE, inače, ne sudjeluje u radu parlamenta jer je više zastupnika uhićeno zbog nasilja u Sobranju krajem travnja prošle godine.
Makedonski ministar vanjskih poslova Nikola Dimitrov je, govoreći na sjednici Sobranja, ukazao na činjenicu da se o teškim i osjetljivim pitanjima između dvije susjedne zemlje ne može lako pregovarati.
'Ni mi ni Bugarska nismo u potpunosti zadovoljni tekstom sporazuma', izjavio je Dimitrov, dodajući kako on, između ostalog, obuhvaća makedonske interese u Bugarskoj te kako je ratificiran upravo na dan kad je Bugarska priznala nezavisnost Makedonije, kao prva zemlja koja je to učinila.
'Ključno je da, prije nego što se ovaj sporazum ratificira u praksi, vidimo značajnu promjenu u našim odnosima', naglasio je Dimitrov, ukazavši na značenje sporazuma, jer su 'dvije strane ohrabrene izaći iz rovova, posebno u regiji koja se nalazi pod teškim teretom povijesti', kazao je Dimitrov, izrazivši žaljenje što se na sjednici ne nalaze oporbeni zastupnici kako bi pružili podršku sporazumu.
Sporazum o prijateljstvu potpisali su 1. kolovoza prošle godine premijeri Makedonije i Bugarske Zoran Zaev i Bojko Borisov u cilju jačanja prijateljskih odnosa dviju zemalja, unapređivanja dobrosusjedskih veza i uspostavljanja svestranog odnosa u skladu s međunarodnim pravom.
Sporazum o prijateljstvu Makedonije i Bugarske rezultat je petogodišnjeg pregovaračkog procesa radnih skupina ministarstva vanjskih poslova dviju zemalja i smatra se nadogradnjom onoga iz 1990. godine.