spas preko bare

Mala Mila sutra možda leti u SAD. Što znamo o bolnici u kojoj bi se mogla liječiti

01.04.2019 u 15:07

Bionic
Reading

Dobiju li potvrdan odgovor iz bolnice u SAD-u, dvogodišnja Mila Rončević i njezini roditelji već bi sutra mogli otputovati put Philadelphije. Ondje se, naime, nalazi jedna od najboljih američkih dječjih bolnica

Children's Hospital of Philadelphia ne spominje se prvi put u hrvatskoj javnosti. Upravo je ondje prije šest godina otputovala i Nora Šitum, koja je, kao i Mila Rončević, ujedinila Hrvatsku u prikupljanju novca za njezino liječenje.

Dječja bolnica u američkoj Philadelphiji jedna je od ponajboljih dječjih bolnica u svijetu. Prema ljestvici koju izrađuje US News & World Report, treća je najbolja dječja bolnica u SAD-u. Usto, druga je po liječenju raka u djece, što uključuje leukemiju.

Osnovana 1855. godine, bolnica tretira razne zdravstvene probleme, one s disanjem, alergijama i astmom, reumatske probleme, autizam, probleme u ponašanju, bolesti krvi i leđne moždine, bolesti mozga i živčanog sustava, rak, stomatološke probleme, dijabetes, poteškoće s probavnim sustavom, bolesti iz područja endokrinologije, probleme s vidom, ali genetske poremećaje i urođene mane. Bave se i bolestima iz kardiološkog spektra, problemima s imunitetom, infekcijama, bolestima pluća i prsnog koša, problemima s kožom, poremećajima spavanja, bolestima štitnjače, ali i porodništvom.

Podsjetimo, Mili Rončević prije godinu dana dijagnosticirana je akutna mijeloična megakariocitna leukemija.

>> U potresnom obraćanju medijima roditelji malene Mile objavili: Prikupljeno je više od 26 milijuna kuna!

Kakav eksperimentalan postupak očekuje malu Milu, pojasnio je hrvatski znanstvenik Ivan Đikić.

'To nije jedan lijek, riječ je o cijelom medicinskom postupku. Mala Mila neće dobiti jedan lijek protiv akutne mijeloične megakariocitne leukemije, nego će biti podvrgnuta proceduri koja traje godinu dana, možda i dulje. Liječnici moraju ukloniti sve maligne stanice i vrlo brzo transplantirati podudarnu koštanu srž koja će joj spasiti imunološki sustav. I dok to traje, djevojčica mora biti u rigoroznim uvjetima sterilnosti i zaštite od bilo kakve infekcije i blastične krize. Moraju se raditi kontinuirane dijagnostičke pretrage te pratiti svi mogući parametri. Vrhunski postupak koji će Mila primiti je individualiziran: od svih dijagnostičkih do terapijskih procedura i do sada, na temelju njihovih znanstvenih podataka, dokazano najuspješniji u svijetu', pojasnio je za Jutarnji list svjetski poznat istraživač tumora, prof. Ivan Đikić sa Sveučilišta Goethe u Frankfurtu.

Pojasnio je i zašto svi odabiru bolnicu u Philadelphiji.

'U Dječjoj bolnici u Philadelphiji napravili su proceduru liječenja koja se pokazuje uspješnija nego u bilo kojoj bolnici na svijetu i zato pacijenti odlaze ondje. Taj se postupak ne radi u Europi, a u Dječjoj bolnici u Philadelphiji zaštitili su proceduru. Pacijenti koji imaju tu vrlo rijetku bolest dolaze u nju jer su najbolji statistički podaci o izlječenju. Zbog dugotrajnosti i individualne brige trošak cijelog postupka je visok. No ako postupak djeluje, tko može definirati roditeljima da je ta cijena previsoka? Roditelji male Mile, kao i svi roditelji, za svoje bi dijete pokušali to napraviti jer su šanse da će u Philadelphiji biti izliječena veće nego bilo gdje drugdje', rekao je Đikić.

Obitelj Rončević prikupila novac za liječenje male Mile
  • Obitelj Rončević prikupila novac za liječenje male Mile
  • Obitelj Rončević prikupila novac za liječenje male Mile
  • Obitelj Rončević prikupila novac za liječenje male Mile
  • Obitelj Rončević prikupila novac za liječenje male Mile
  • Obitelj Rončević prikupila novac za liječenje male Mile
    +9
Obitelj Rončević prikupila novac za liječenje male Mile Izvor: Pixsell / Autor: Marko Lukunic/PIXSELL