reakcije na pismo

Malenica o Mustaču i Perkoviću: Nezahvalno je komentirati priopćenje generala Gotovine, odluka o pomilovanju je isključivo ustavna ovlast predsjednika

19.04.2022 u 19:04

Bionic
Reading

Ministar pravosuđa Ivan Malenica s RTL-ovom reporterkom razgovarao je o zahtjevu za pomilovanje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača

Ministar Ivan Malenica je za RTL Danas komentirao priopćenje generala Ante Gotovine koji je naveo da su Perković i Mustač osobe narušenog zdravlja, te da imaju zaslugu u stvaranju Hrvatske, te odgovorio na pitanje mogu li to biti argumenti za njihovo pomilovanje.

"Nezahvalno je komentirati priopćenje generala Gotovine. Odluka o pomilovanju je isključivo Ustavna ovlast predsjednika, tako da on donosi tu odluku. Istaknuo bih, što se tiče mehanizama u okviru hrvatskog kaznenog zakonodavstva, imamo prekid izdržavanja zbog zdravstvenih razloga, imamo uvjetni otpust nakon pola izdržane kazne. Ustavna je ovlast predsjednika da sam donosi odluku. Ministarstvo pravosuđe i uprave zaprima molbu, priprema dokumentaciju i prosljeđuje to Uredu predsjednika", kazao je.

Na pitanje je li ga iznenadio potpis Gotovine, Malenica je kazao da je general, kao i ostali generali, potpisao pismo koje u ovom procesu nema pravnu snagu.

Josip Perković
  • Zdravko Mustač
  • Zdravko Mustač
  • Josip Perković i Anto Nobilo
  • Josip Perković i Zdravko Mustač
  • Josip Perković i Zdravko Mustač
Josip Perković i Zdravko Mustač Izvor: Pixsell / Autor: Boris Ščitar

"Molba je zaprimljena, bit će obrađena i proslijeđena Uredu predsjednika. Ne bih to posebno komentirao, general Gotovina bi sam trebao pojasniti kao i ostali generali razlog za potpisivanje pisma", kazao je.

Komentirao je i tvrdnju odvjetnika Ante Nobila koji je kazao da su Mustač i Perković služili kaznu u Njemačkoj da bi bili uvjetno pušteni.

"Hrvatska je preuzela kaznu, izvršavanje presude, primjenjuje se hrvatsko zakonodavstvo. Županijski sud u Velikoj Gorici i Zagrebu je donio presude kojima je utvrdio kazne zatvora tako da je irelevantno kakvi su propisi u Njemačkoj i kako bi se primjenjivali na dvije osobe", kazao je. 

Komentirao je i može li Njemačka tražiti suspenziju odluke o pomilovanju, ukoliko oko nje dođe. 

"Temeljem zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenoj stvari s članicama EU i okvirnoj odluci o načelu uzajamnih priznanja sudskih odluka, Njemačka ne bi mogla tražiti povlačenje i utjecati na odluku o pomilovanju", kazao je.

Na pitanje bi li on sam donio odluku o pomilovanju Mustača i Perkovića, Malenica je kazao da ne bi baratao i odučivao o ustavnoj odluci predsjednika. 

"Imamo presudu koja je u Njemačkoj donesena i utvrđena je doživotna kazna zakona, da je ta presuda u RH potvrđena od strane sudova, tako da poštujemo odluku hrvatskih sudova", kazao je Malenica.