'Za mene je tragično da nam Nijemci moraju suditi, nama Hrvatima: nikada nemojte očekivati da će stranac suditi pozitivno i nikada se neću veseliti njihovim presudama', prva je reakcija Josipa Manolića, dugogodišnjeg obavještajca iz doba bivše Jugoslavije i kratkotrajnog hrvatskog premijera početkom devedesetih, na nepravomoćnu presudu Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču. Manolić namjerava uskoro objaviti novu knjigu u kojoj će otkriti mnogo detalja iz prošlosti
Manolić je u razgovoru za tportal ustvrdio da jučerašnja presuda iz Münchena 'nije nešto neviđeno, jer uvijek se nešto razvija'. Bivši šef bjelovarske Ozne i vječno visokorangirani špijun, danas 97-godišnjak, smatra da se ni nakon nepravomoćnog završetka procesa u Njemačkoj u Hrvatskoj ništa dramatično neće dogoditi. Suočili smo ga s podatkom da je upravo on kao hrvatski premijer u ožujku 1991. imenovao Josipa Perkovića za pomoćnika ministra obrane.
'Da, ali on nije učinio ništa s te pozicije, on je zlo učinio puno prije toga', odgovara on.
Manolić i dalje smatra da je presuda iz Münchena usmjerena prema točno određenim ljudima za točno određeno djelo koje im se pripisuje i, kaže, stvar je time završena. 'U to vrijeme oni su bili 'otvoreni' ljudi na 'otvorenim' mjestima i nema nikakvih zagonetki; tragedija je da Njemačka sudi nakon trideset godina iako je i tada imala sve materijale i dokaze u rukama. Tadašnjoj Njemačkoj nije odgovaralo voditi proces protiv Jugoslavije u vrijeme kada su svi akteri bili u poretku, a sada kada Jugoslavije nema i kada više nemaju kome suditi - našli su dva činovnika koji su izvršavali zadatke. Da su kojim slučajem bili u nekakvoj komisiji za odlikovanja, Perković i Mustač bi bili jednako revni', kaže Manolić za tportal.
Upitali smo ga, ako su friški osuđenici bili tek činovnici, gdje su nalogodavci?
'Nema ih, kao što nema ni države! Ovo suđenje je bilo utakmica na jedan gol, i to bez obrane. A gdje su ti današnji hrabri suci bili prije trideset godina?' ponavlja Manolić
Dalje od ovoga nije bio previše raspoložen za razgovor, niti je želio konkretnije odgovarati na pitanja o Udbi iz doba Jugoslavije i njenim krakovima koji su se protegli na samostalnu Hrvatsku. Navodno, puno toga ima reći u knjizi koju se sprema objaviti.