Obitelj Rončević iz Rijeke primila je dugo očekivani e-mail iz bolnice u Philadelphiji (SAD), što znači da je malena Mila, koja se liječi od rijetke akutne mijeloične megakariocitne leukemije AML M7, u utorak ujutro preko Zagreba i Frankfurta otputovala za SAD
Obitelj Rončević jutros je sanitetskim vozilom iz Rijeke stigla na zagrebački aerodrom nakon što su kasno sinoć iz američke bolnice dobili potvrdu, plan liječenja i račun od 2,3 milijuna dolara.
Po planu liječenja djevojčica će primiti dvije kemoterapije i transplantaciju. Ukoliko ta metoda ne bude uspješna, dogovoreno je da će američka bolnica o svom trošku prebaciti Milu u neki drugi centar koji može pružiti metode s kojima može doći do izlječenja.
Obitelj Rončevič na zagrebačkom su aerodromu jutros dočekalo osoblje i brojne novinarske ekipe.
Prilikom dolaska u zagrebačku zračnu luku dočekana je velikim pljeskom okupljenih. 'Hvala vam svima, hvala svima, ne znam što reći. Idemo u nove bitke, vidite je, tu je, spremna je za dalje', kazao je Milin otac Marin Rončević na zagrebačkom aerodromu.
Roditelji Mile Rončević sinoć su, podsjetimo, dobili potvrdu iz Children's Hospital of Philadelphia da će je u utorak primiti na liječenje u tu bolnicu, kao i plan liječenja. Kako je rekla njezina majka Sanja Matijević Rončević, cijena koju su u toj bolnici formirali iznosi nešto manje od tri milijuna američkih dolara, a s popustom to će biti oko 2,3 milijuna dolara.
Do 18 sati u ponedjeljak prikupljeno je, prema podacima sa stranice Svi za Milu, gotovo 34 milijuna kuna.
Milin djed, dugogodišnji HTV-ov novinar i urednik Vladimir Rončević, izjavio je da će brigu oko smještaja obitelji Rončević u Philadelphiji preuzeti američko-hrvatsko društvo prijatelja Steve Rukavina.
Majka Sanja Matijević Rončević potvrdila je da je cijena koju su u toj bolnici formirali iznosi nešto manje od 3 milijuna američkih dolara, a s popustom iznosit će oko 2,3 milijuna dolara.
Prema pisanju 24 sata, iz Philadelphije je stigao plan liječenja. Liječnici nude obitelji Rončević dvije kemoterapije i transplantaciju koštane srži. Ukoliko liječenje ne uspije, bolnica u Philadelphiji će kontaktirati s drugim centrima u svijetu koji nude eksperimentalna liječenja za ovu vrstu leukemije i sav novac će se preusmjeriti tamo kako bi se pomoglo djevojčici.
U međuvremenu, pronađena su tri darivatelja matičnih stanica iz SAD-a, Italije i Njemačke. Uz odlazak u SAD, ostale opcije u liječenju male Mile su odlazak u bolnicu u Švicarsku i ostanak u Dječjoj bolnici Kantrida u Rijeci. Očekuje se da će u Philadelphiji liječnici napraviti sve potrebne pretrage i potom odlučiti o eksperimentalnom liječenju.
Podsjetimo, otac Marin Rončević u ponedjeljak ujutro kazao je da je ovo postao nadnacionalni projekt, objavivši da je samo na njegovu računu prikupljeno gotovo 23 milijuna kuna. Zamolio je tada da se novac više ne uplaćuje, ali očito on još pristiže.
>>>Mala Mila sutra možda leti u SAD. Što znamo o bolnici u kojoj bi se mogla liječiti
Oko 18 sati oglasila se i Zaklada Nora Šitum, koja je putem svoje stranice na Facebooku izvijestila koliko je novca do sada prikupljeno. Naveli su kako zadnje stanje na računu za Milino liječenje pokazuje da je prikupljeno 4.423.607.43 kune te gotovo 14.000 eura.
'Dragi ljudi velikog srca, ovo je zadnje stanje na računu za Milino liječenje. Hvala vam svima. #svizamilu', napisali su u objavi.
Ukupan iznos, ažuriran u 18 sati, dosegao je cifru od 5.196.978.17 dolara, odnosno više od 34 milijuna kuna, a potrebno je bilo 2,8 milijuna dolara.
Podsjetimo, Mila ima nepune dvije godine i već se godinu dana bori s leukemijom (akutna mijeloična megakariocitna leukemija AML M7) u Dječjoj bolnici Kantrida u Rijeci. U Europi uspješan nastavak liječenja nije moguć i Milina zadnja šansa za život liječenje je u Children’s Hospital of Philadelphia.