Prvi posjet hrvatskog premijera Zorana Milanovića Beogradu jedna je od vodećih tema srbijanskog tiska u četvrtak, a ključne ocjene su da je njegovim susretom sa srbijanskim premijerom Ivicom Dačićem okrenuta nova stranica u odnosima dviju zemalja koji se smatraju temeljem stabilnosti u regiji, te da Beograd i Zagreb čim prije trebaju riješiti otvorene probleme, među kojima su i uzajamne tužbe za genocid
Večernje novosti pod naslovom 'Pomirenje Beograda i Zagreba i prije suda' naglašavaju da su Milanović i njegov domaćin Dačić 'okrenuli novu stranicu odnosa Srbije i Hrvatske'.
'Nakon višemjesečnih tenzija, razmjene oštrih poruka i zahlađenja odnosa, dva državnika su se službeno srela u Beogradu i poručila da je vrijeme za 'otopljavanje veza' i za političko i ekonomsko približavanje susjeda', pišu Večernje novosti, te ukazuju na zajedničku ocjenu sugovornika da su odnosi Srbije i Hrvatske ključni za stabilnost regije.
List je istaknuo i ocjene dvojice premijera da su Beograd i Zagreb izgubili pola godine te da se, unatoč temama koje 'diraju emocije obiju strana', treba okrenuti ka sadašnjosti i budućnosti.
'Nažalost, izgubili smo pola godine. Odnosi Beograda i Zagreba nisu bitni samo za te dvije zemlje već i za regiju. Srbija će imati teži put u EU od Hrvatske i možete nam se obratiti za pomoć, a Hrvatska će biti fer. Bez zadnjih misli vam pružamo potporu na tom putu', izdvojio je iz Milanovićevih izjava izvjestitelj Večernjih novosti.
Spremnost dvojice premijera da se okrenu ka budućnosti istaknula je i Politika citirajući Milanovića da je u Beograd došao s namjerom da provjeri 'možemo li živjeti bolje'. Politika podsjeća da uzajamne tužbe za genocid opterećuju odnose, te citira Milanovića koji je rekao da će obje strane 'tražiti rješenje'. 'Nismo ulazili u detalje, a da to pitanje opterećuje međusobne odnose, to svi znamo. Tražit ćemo rješenje', citira Politika hrvatskog premijera.
S popisa problema koji opterećuju dvije zemlje Blic je u naslov izdvojio ocjenu 'Tužbe za genocid riješiti što prije', dok u svom internetskom izdanju navodi Milanovićevu ocjenu da je 'susret mogao biti i prije'.
Izvješće koje se, u povodu posjeta premijera Hrvatske Beogradu, razlikuje od drugih donosi list Danas skrećući pozornost da su ocjene predsjednika vlade Srbije Dačića i srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića o dolasku visokog gosta iz Zagreba pokazale različitost političkih stajališta premijera i šefa države.
Pod naslovom 'Sve dublji jaz između Dačića i Nikolića' list navodi da su Nikolić i Dačić, nakon nedavnog razmimoilaženje o platformi rezolucije za Kosovo, 'ušli u klinč oko službenog državnog posjeta Milanovića'.
'Dok su dvojica premijera razgovarala u Palači Srbije, zaključivši da su imali pozitivan susret važan za poboljšanje odnosa službenog Beograda i Zagreba, predsjednik Nikolić je okupio novinare inozemnih medija i Milanovićev dolazak nazvao neiskrenim, pa čak i pogrešnim, ustvrdivši da se trebao prvo on sresti s hrvatskim kolegom (Ivom) Josipovićem', ocijenio je list Danas.
Nikolićeve ocjene sastanka Dačić-Milanović su, dakako, dobile prostora i u drugim beogradskim listovima, ali je Danas otišao korak dalje donoseći komentare analitičara o odnosu u srbijanskom državnom vrhu koji se očitovao i kroz ocjene posjeta premijera Hrvatske.
'Najnovije izjave predsjednika i premijera Srbije o Hrvatskoj predstavljaju još jedan pokazatelj sve otvorenijeg raskola između vlade i predsjedništva', stajalište je sugovornika lista Danas.
Analitičari, međutim, ocjenjuju da 'retorika Nikolića i Dačića više upućuje na sukob na operativnoj razini, nego na ideološke razlike koje postoje među najistaknutijim predstavnicima vladajuće koalicije' u Srbiji.
Inače, svi mediji danas prenose ocjenu predsjednika Srbije da je sastanku Dačić-Milanović trebao prethoditi susret dvojice predsjednika, te kritiku Tomislava Nikolića Pantovčaku da izbjegava kontakt dvojice šefova država.
No unatoč zamjerkama i opaskama srbijanskog predsjednika, opći dojmovi analitičara su 'veoma pozitivni', uz dominantne ocjene da susret premijera Srbije i Hrvatske ima 'veliku simboličku važnost' jer su 'ohrabrujući znak da će biti otvoren prostor za normalizaciju odnosa, zamrznutih poslije izbora u Srbiji, kao i poslije neodmjerenih izjava dužnosnika i u Beogradu i u Zagrebu', donose srbijanski mediji u povodu posjeta premijera Hrvatske Milanovića Beogradu.