Oporbeni zastupnici ne vide da će se ovim mjerama išta značajno postići na tržištu nekretnina.
Potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić najavio je u utorak, predstavljajući u Saboru izmjene Zakona o društveno poticanoj stanogradnji (APN), kako će se brojnim mjerama stambene politike ubrzati izgradnja novih stanova te nastojati ograničiti rast cijena nekretnina.
"Donijeli smo Nacionalni plan stambene politike, koji je prvi krovni srednjoročni strateški dokument donesen u proteklih 35 godina hrvatske državnosti, a donesen je iz razloga što je pristup priuštivom stanovanju, posebice mladima, otežan", naglasio je Bačić predstavljajući zastupnicima izmjene zakona. U RH od dva milijuna i 390.000 stambenih jedinica, 958.000 njih ne služi stanovanju, što je 40 posto, dodao je.
"Brojnim mjerama koje ćemo tijekom ove godine usvojiti u Saboru ubrzat ćemo izgradnju novih stanova, a podizanjem praznih stanova na tržište, povećanom ponudom, ćemo nastojati ograničiti rast cijena, nadam se i zaustaviti rast cijena nekretnina, a hoće li doći do smanjenja cijena, to ćemo vidjeti", rekao je ministar.
Nacionalnim planom predviđa se izmjena osam zakona i niza podzakonskih akata s ciljem osiguranja priuštivog i održivog stanovanja te osiguranja prostora u funkciji stanovanja, među kojima je i Zakon o društveno poticanoj stanogradnji (APN-u), čije donošenje resorno Ministarstvo traži po hitnom postupku kako bi se, najprije, povećala najveća prodajna cijena POS-ovih stanova s 1.792,50 eura po metru četvornom na 1.912 eura, tj. uskladila s prosječnom prodajnom cijenom na tržištu u 2024. godini.
"Značajno povećanje troškova gradnje i prodajnih cijena stanova dovelo je do nemogućnosti ugovaranja izvođenja radova u programima POS-a te se postupci javne nabave često poništavaju jer izvođači radova, s obzirom na zakonski određene najviše moguće cijene, nemaju ekonomski interes za sudjelovanje u tim postupcima", navodi se u prijedlogu Zakona.
Bačić napominje kako APN već sada ima građevinske dozvole za 732 stana, koja će povećanjem najveće prodajne cijene, dodao je, krenuti u izgradnju.
Povrat poreza mlađima od 45 godina
Drugo ključno što donose izmjene ovog Zakona jest potpora mlađima od 45 godina koji kupuju ili grade svoju prvu nekretninu u vidu povrata 50 posto poreza na dodanu vrijednost u slučaju, pojasnio je Bačić, kupovine stana u novogradnji, odnosno od pravne osobe, ili punog iznosa poreza na promet nekretnina u slučaju kupovine rabljenog stana ili od fizičke osobe.
"To će se odnositi i na kupnju zemljišta i gradnju obiteljskih kuća", dodao je.
Za ostvarenje potpore uzimat će se u obzir ugovori o kupoprodaji ili pravomoćnost uporabne dozvole nakon 1. siječnja 2025. Kriterij je da podnositelj zahtjev ni njegova uža obitelj (bračni ili izvanbračni drug, životni partner ili neformalni životni partner i djeca) nemaju u Hrvatskoj ili u inozemstvu u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu nekretninu namijenjenu stanovanju. Iznimka je imaju nekretninu koja nije pogodna stanovanju, a koja je prodana ili se proda u roku dvije godine od kupnje nekretnine za potrebe vlastitog stanovanja.
Pravo na isplatu potpore ne ostvaruje se ako je ugovorena cijena stambene nekretnine 30 posto viša od prosječne cijene metra četvornog stana definirane ovim Zakonom ili ako je korisna površina stambene nekretnine 30 posto veća od površine propisane Zakonom. Također, korisnici potpore morat će ju vratiti ako u roku 5 godina otuđe ili iznajme tu nekretninu ili odjave prebivalište i ne koriste ju.
Program priuštivog najma za one koji troše više od 30 posto mjesečnih prihoda na stanovanje
Treća najvažnija stvar je pokretanje programa priuštivog najma stanova uz naknadu vlasnicima stanova koji stoje više od dvije godine prazni. APN će putem javnih poziva pribavljati nekretnine od države, lokalnih samouprava te pravnih i fizičkih osoba, a oni će se davati u najam na najmanje tri godine s mogućnošću produljenja najviše do deset godina. APN će vlasnicima isplatiti unaprijed 60 posto predviđenog ukupnog najma u razdoblju na koje je APN-u dao za najam, a 40 posto nakon polovice tog perioda, pojasnio je ministar.
Primjerice, prema cijeni najamnine u Gradu Zagrebu, za stan od 65 kvadrata, ukoliko ga vlasnik da APN-u na rok od sedam godina za najam, ukupno će od RH dobiti 55.146 eura, 60 posto će dobiti odmah, a nakon tri i pol godine i ostatak, naveo je Bačić na konkretnom primjeru.
"Oko 1200 je praznih stambenih jedinica u vlasništvu RH jer nisu prikladni za stanovanje i potrebno je obnoviti ih, a već 150-ak ih je u tom postupku, kako bi ih mogli dati na tržište najma našim sugrađanima koji su u potrebi osiguravanja priuštivog stanovanja, a to podrazumijeva okolnost u kojoj obitelj ili pojedinac više od 30 posto svojih mjesečnih prihoda troše na stanovanje", rekao je.
Ukoliko postoji interes i vlasnika praznih stanova, već do kraja ove godine možemo staviti veliki broj stanova na tržište, naglasio je Bačić.
Oporba: Predložene mjere neće dovesti do smanjenja cijena nekretnina
Oporbeni zastupnici, s druge strane, ne vide da će se ovim mjerama išta značajno postići na tržištu nekretnina.
"Danas u Hrvatskoj imamo ogromnu navalu špekulativnog kapitala na naše tržište nekretnina, kojeg gotovo uopće ne oporezujemo, imamo nizak porez na prazne nekretnine, nemamo kontrole cijene rente, stanarine vrtoglavo rastu i dokle god je tako, zakoni i mjere neće, nažalost, imati dugoročnog efekta", poručio je zastupnik Možemo! Marin Živković tražeći stanku prije nego je ministar stao za govornicu.
Hrabra vlada, a to je ona koja radi za građane, bi se obračunala sa špekulativnim kapitalom, a sve ostalo je prazna priča, dodao je. Da predložene mjere neće dovesti do smanjenja cijena nekretnina na tržištu, smatra i Mostov Miro Bulj. I dalje će dobit imati banke i špekulanti, kazao je.
"I dalje većina naših sugrađana, posebno mladih, neće moći kupiti ni kvadrat stana. Ova Vlada niz godina nije učinila ništa po pitanju smanjenja cijena, dapače, cijene kvadrata su porasle u zadnjih 10 godina za 79,9 posto. Dok uvodimo porez na nekretnine, mi se u istom trenutku otvaramo OECD-u, najbogatijim državama svijeta, da oni pokupuju našu zemlju", istaknuo je.
I SDP-ov Mišo Krstičević naglasio je kako kvadratni metar samo prošle godine poskupio 12,4 posto.
"Dosta je, previše je i preskupo je. Svaki dan svaki student i radnička obitelj na svojoj koži osjeća ožiljke ove stambene politike, a deprimirajuće je da ni ovaj zakon neće pomoći da stvari budu bolje. Vlasništvo stana ili kuće je jedina norma koja se priznaje, zaštite stanara u drugim stambenim oblicima nema, a jedna smo od rijetkih država u Europi koja gotovo uopće nema javno upravljanog stambenog fonda", ocijenio je.
HDZ-ov Zoran Gregurović uzvratio je kako Vlada sve što radi, radi da bi osigurala priuštivo stanovanje za one koji nemaju mogućnosti kupiti svoje stanove i kuće na tržištu.
"Ne možemo osporiti da cijene na tržištu rastu, očito postoji potražnja i oni koji to mogu platiti, a na neki način dolaze u problem oni koji nemaju te mogućnosti. I današnji Zakon je dodatni korak da se pomogne svima njima, da se lakše skuće", utvrdio je.