Iz Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u subotu su izvijestili da je nedostupnost sustava eFondovi privremenog karaktera i da ni jedan korisnik neće biti zakinut, te objasnili rad sustava po pitanju prilagodbe i konverzije sustava na euro
Prilikom prilagodbe i konverzije nužno je očuvati ispravnost i sljedivost svih podataka u svrhu osiguravanja revizorskog traga te je postupanje kod prilagodbe ovako složenog sustava vrlo kompleksno, istaknuli su i dodali da je ministar Šime Erlić ovog tjedan održao dva sastanka s predstavnicima Fine vezano uz tu problematiku.
"S obzirom na sveobuhvatnost cjelokupnog procesa prilagodbe i konverzije više od 100 servisa koje Fina održava, a od kojih su neki od vitalnog značaja za državu (Euro NKS, Euro NKS Inst, platni promet/e-plaćanje, Riznica, Regos, e-Račun, e-Pristojbe, prisilna naplata itd.), sve aktivnosti se provode u fazama i prema prioritetima, u dogovoru s nadležnim tijelima, a trenutno je konverzija sustava eFondovi u završnoj fazi.
Fina je prvo pristupila prilagodbi i konverziji servisa koji su od prioritetne važnosti, a koji su s 1. siječnja 2023. godine morali funkcionirati te je nakon toga krenula prilagodba sustava Fondovieu za prijavu i praćenje projekata financiranih iz NPOO, za potrebe Ministarstva financija u čijoj je sustav nadležnosti, nakon čega su svi resursi preusmjereni na prilagodbu i konverziju sustava eFondovi, koristeći iskustva na konverziji sustava Fondovieu", stoji u priopćenju.
Istaknuli su i da je "nedostupnost sustava eFondovi privremenog karaktera" i da se ulažu svi raspoloživi resursi kako bi pristup sustavu bio što prije omogućen svim korisnicima.
Kažu i da se na stranici eFondovi nalazi obavijest za korisnike kako se zbog nedostupnosti sustava produljuje rok za predaju obrazaca i izvještaja za 30 dana.
"Napominjemo kako niti jedan korisnik neće biti zakinut, a omogućit će se puna funkcionalnost sustava u narednim danima", izvijestili su iz Ministrstva refionalnog razvoja i fondova EU.
Zahvalili su svim korisnicima na razumijevanju i strpljenju.
"Očekujemo da se svi zahtjevi obrade u što bržem roku kako niti jedan korisnik ne bi bio zakinut. Ističemo kako je dosadašnji temelj za obavljanje isplata korisnicima dostavljanje i pregled zahtjeva za nadoknadu sredstava, koja su nadležna tijela dužna pregledati u roku 30 odnosno 60 dana od dana zaprimanja (u potonjem slučaju kada je riječ o završnom zahtjevu za nadoknadu sredstava) te ćemo istom pristupiti žurno, po pregledu pristiglih zahtjeva kako niti jedan korisnik ne bi bio zakinut", poručili su iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU.