Ministarstvo poljoprivrede i izraelska tvrtka Aeronautics potpisali su u utorak ugovor o nabavi besposadnog zrakoplovnog sustava za potrebe nadzora i kontrole ribolova, vrijedan 4,87 milijuna eura, a projekt će sa 70 posto bit sufinanciran iz sredstava EU fondova
Besposadni zrakoplovni sustav sastoji se od lansirne rampe, šest besposadnih letjelica te kompletne popratne logistike potrebne za provedbu pune kontrole u teritorijalnim vodama i hrvatskom zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu. Bit će financiran u sklopu operativnog programa za ribarstvo i pomorstvo 2014.-2020.
Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić rekao je prilikom potpisivanja ugovora da će se sustav uz ostalo koristiti za praćenje legalnih i ilegalnih ribolovnih aktivnosti na Jadranu, kontrolu prostorno ograničenog ribolova, nadzor izlova tune, kao i plave ribe noću. Isto tako, koristit će se i za nadzor ulaska ribarskih plovila sa stranom zastavom u hrvatsko teritorijalno more te identifikaciju ribarskih plovila temeljem vanjskih oznaka.
"Sustav će 60 posto vremena koristiti Ministarstvo poljoprivrede za poslove kontrole u ribarstvu, a ostalo vrijeme Ministarstvo obrane Republike Hrvatske (MORH) za namjene koje su njima bitne; zaštitu spašavanja na moru, zaštitu od požara i ostalo. Isporuku očekujemo tijekom studenog ove godine, čime će ovdašnji sustav kontrole na moru postati vrhunski", rekao je Tolušić.
Istaknuo je i da je nabava besposadnog zrakoplovnog sustava najveća i najznačajnija stavka u planiranoj modernizaciji sustava nadzora i kontrole ribarstva do 2020. godine te da je projekt proveden u suradnji sa MORH-om. Pritom ministarstvo poljoprivrede osigurava sredstva za nabavu opreme, dok MORH preuzima logističku podršku i rukovanje opremom.
Pomoćnik ministra obrane za materijalne resurse MORH-a Roman Mikulić zadovoljan je što Hrvatska dobiva suvremeni sustav kontrole i izviđanja morskih i kopnenih površina. Sustav je, po njemu, važan i zbog treninga i uvježbavanja hrvatskih vojnih postrojbi, odnosno zbog pomoći koje će im izraelski partner pružiti pri korištenju sustava, koji će se kasnije moći integrirati i sa borbenim sustavom.
"Jako nam je važno da u realnom vremenu možemo promatrati stanje, a kada se sjetimo lanjskih požara, ovo je sustav koji nam mnogo može pružiti kako u prevenciji tako i u ranom otkrivanju požara", tvrdi Mikulić.
Zamjenik predsjednika Uprave tvrtke Aeronautics Dany Eshchar naveo je da se radi o jednom od najsuvremenijih sustava te vrste u svijetu. Njihov Orbiter, koji kupuje i Hrvatska, može letjeti do 7 sati, s dometom do 150 kilometara. Kazao je kako je sustav vrlo tih, iznimno učinkovit, s jakom kamerom, odnosno odličnom mogućnosti zumiranja. Bespilotni sustav leti do 6 kilometara u visinu.
Eshchar je naglasio da njegova tvrtka ima klijente u 55 zemalja, mnoge od njih europske, a posluju i sa SAD-om.
Na natječaj su inače stigle dvije ponude, pri čemu je ponuda izraelske tvrtke bila je 40-ak posto povoljnija od druge.
Na pitanje novinara kako komentira navode izraelskih medija prema kojima je Aeronautics u Izraelu pod istragom zbog navodne korupcije, odnosno nepridržavanja ugovora s nekim zemljama, Eshchar je kazao da se radi o lažima, odnosno podmetanju konkurencije te da će sustavi sigurno i na vrijeme bit isporučeni Hrvatskoj.