veliki uspjeh

Moderna: Djelotvornost cjepiva je 94,1 posto; protiv teških oblika bolesti 100 posto!

30.11.2020 u 14:29

Bionic
Reading

Američka biotehnološka tvrtka Moderna objavila je primarnu analizu učinkovitosti cjepiva protiv Covida-19. Tvrtka u ponedjeljak podnosi zahtjev regulatorima u Sjedinjenim Državama i Europi da hitno odobre njezino cjepivo

'Pozitivna primarna analiza potvrđuje sposobnost našeg cjepiva da spriječi bolest COVID-19 s djelotvornošću od 94,1% i, što je najvažnije, sposobnost prevencije teške bolesti COVID-19. Vjerujemo da će naše cjepivo pružiti nov i snažan alat koji može promijeniti tijek ove pandemije i pomoći u prevenciji teških bolesti, hospitalizacija i smrti', izvršni direktor Moderne Stéphane Bancel.

Prema priopćenju Moderne, primarna analiza učinkovitosti obuhvatila je 196 sudionika s potvrđenim slučajevima Covida-19, od kojih je 30 slučajeva bilo ozbiljno.

Djelotvornost cjepiva protiv Covida-19 iznosila je 94,1 posto; primijećeno je 185 slučajeva Covida-19 u placebo skupini u odnosu na 11 slučajeva zabilježenih u skupini cijepljenih. Djelotvornost cjepiva protiv ozbiljnih slučajeva Covid-19 bila je 100 posto.

Djelotvornost je bila dosljedna u odnosu na dob, rasu i etničku pripadnost, kao i spolnu demografiju: 196 slučajeva Covida-19 uključivalo je 33 starije odrasle osobe (starije od 65 godina) i 42 sudionika koji su identificirani kao pripadnici različitih zajednica.

  • +6
koronavirus, sad Izvor: Profimedia / Autor: Allen J Schaben/Los Angeles Times / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cjepivo se i dalje općenito dobro podnosi; do danas nisu utvrđene ozbiljne zabrinutosti oko zdravlja i sigurnosti sudionika testiranja.

Moderna danas planira zatražiti odobrenje za hitnu uporabu (EUA) od američke FDA. Sljedeći je korak sastanak Savjetodavnog odbora za cjepiva i srodne biološke proizvode (VRBPAC) kako bi se pregledao paket podataka o sigurnosti i djelotvornosti cjepiva, što se, prema informacijama iz FDA, očekuje 17. prosinca 2020.

Moderna danas planira podnijeti i zahtjev za uvjetno odobrenje za stavljanje cjepiva na tržište Europskoj agenciji za lijekove (EMA), a od Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) namjerava zatražiti pretkvalifikaciju i / ili stavljanje na popis za uporabu u hitnim situacijama.

Farmaceutska tvrtka Pfizer, koja ima slično cjepivo, već je podnijela zahtjev za odobrenje u SAD-u.

Među cjepivima koja bi mogla dobiti izvanredno zeleno svjetlo regulatora je i ono AstraZenece i sveučilišta Oxford.

Cjepivo AstraZenece jeftinije je i stoji oko 4 dolara (3,3 eura) po dozi, Pfizerovo 20 dolara (16,6 eura), a Modernino 33 dolara (25 eura).

Pogodnije je i za distribuciju jer ne zahtijeva jako niske temperature za skladištenje.

Međutim, učinkovitost AstraZenecinog cjepiva kreće se između 62 i 90 posto, što je znatno niže od Pfizerovog i Moderninog. Američka kompanija je najavila da bi mogla imati oko 20 milijuna doza cjepiva spremnog za distribuciju u SAD-u do kraja 2020., što je dovoljno za cijepljenje 10 milijuna ljudi.