ŠTO ĆE REĆI SINDIKATI?

Mornar obećao povišice za drugi mandat, traži dva mjeseca time outa

28.09.2015 u 12:37

Bionic
Reading

Štrajk u školama nastavlja se i danas, ministar znanosti i obrazovanja Vedran Mornar izjavio je jutros kako će opet ponuditi razgovor sindikatima. Za poslijepodne najavljen je sastanak predstavnika dvaju sindikata s predstavnicima Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) na kojemu bi se trebalo razgovarati o njihovim zahtjevima, javlja HRT

'Mi ćemo opet ponuditi razgovor, da se sjednemo za stol, da složimo jedan pravedniji model nego što je ovaj njihov. Model 4 posto svima sigurno nije najpravedniji zato što su oni s najviše staža najviše izgubili i to djelatnici koji nisu nastavnici, znači spremačice, domari, tehničko osoblje u školama, administrativno osoblje. Njima je samo skinuta plaća, a nastavnicima je ipak za 3,5 posto svima povećana i model koji je predložen od strane sindikata sigurno je nepravedan prema onima koji su najviše izgubili', rekao je Mornar jutros prilikom otvaranja BIOCentra.

'Obećavamo da će poslije izbora biti povišice, međutim proračun za ovu godinu je donesen, znate i sami, situacija je takva da smo praktički tehnička vlada i takve obveze ne bismo htjeli preuzimati', kazao je, kako prenosi HRT, Mornar.

I dalje misli da ovaj štrajk nema smisla i da neće rezultirati rezultatima te moli dva mjeseca 'time outa'. 'Ionako za ovu godinu, s čime se i sindikati slažu, ne možemo povećati plaće, a za sljedeću možemo i nakon izbora', kazao je Mornar.

U osnovnim, srednjim i visokim školama, fakultetima i znanstvenim institucijama u ponedjeljak se nastavlja štrajk koji su u petak započela četiri sindikata obrazovanja i znanosti tražeći povećanje plaća zaposlenika za četiri posto.

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar poručio je u nedjelju roditeljima da djeca danas trebaju doći u školu te da ih sindikati nemaju pravo pozivati da ne dolaze za vrijeme štrajka. Roditeljima koji su zbunjeni proturječnim informacijama u medijima, Mornar je savjetovao da upute ne traže u medijima jer sindikati putem njih pozivaju da se u školu ne dolazi, već je bolje nazvati školu ili, još bolje, poslati djecu u školu.

'Djeca trebaju doći u školu, a ravnatelji su dužni i za vrijeme štrajka organizirati neki oblik odgojno-obrazovnog rada', kazao je ministar.

Što se tiče neopravdanih sati, napomenuo je da 'ministarstvo neće davati neopravdane sate, ali hoće razrednici jer je to u njihovoj nadležnosti.'

'Do razrednika je da organizira nastavu i odluči o neopravdanim satima, razrednik je taj koji će dati neopravdane sate ako misli da treba. Dakle, poruka je roditeljima da djecu pošalju u školu, a na ravnateljima i nastavnicima je da im organiziraju aktivnosti za taj dan ako nema nastave ili je bude djelomično', zaključio je Mornar.

Predstavnici sindikata poslijepodne idu na razgovor u Ministarstvo obrazovanja

Štrajk organiziraju četiri sindikata: Sindikat hrvatskih učitelja, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja te Sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod. Najavili su da će štrajk u obrazovnim i znanstvenim ustanovama trajati do ispunjenja zahtjeva, tj. povećanje plaća zaposlenika u obrazovanju i znanosti za četiri posto ili do formiranja tehničke Vlade.

Podatci koje je Ministarstvo obrazovanja prikupilo do 17 sati u petak, prvoga dan štrajka, koji su obuhvatili jutarnju i popodnevnu smjenu, govore da je otprilike četvrtina škola radila redovno, isto toliko nije radilo, a polovica škola djelomično je radila. Broj djelatnika koji su štrajkali bio je oko 51 posto, oko 48 posto djelatnika je radilo. Podaci koje su prikupili sindikalci prilično se razlikuju pa je tako, po njihovim izvještajima, čak 84 posto radnika iz osnovnih škola bilo uključeno u štrajk i 76 posto radnika iz srednjih škola.