VAŠ NOVAC ZA PSEUDOZNANOST

MZOS financira 'vjersko liječenje' umjesto da ga sankcionira

12.12.2013 u 15:42

Bionic
Reading

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta ovih je dana donijelo odluku kojom je udruzi koja se bavi liječenjem 'iscjeljivanjem duše' dodijelilo bespovratna sredstva u iznosu od 100.000 kuna

Prema dokumentu objavljenom na web-stranici MZOS-a, Centar za hagioterapiju – Split dobit će u 2014. za prevenciju ovisnosti kod mladih hagioterapijskom metodom jedan od najviših iznosa. Tek nekoliko udruga dobit će više – 125.000 kuna.

Iako na stranicama splitskog centr piše da je hagioterapija namijenjena za sve ljude svih svjetonazora, religija, ateiste i agnostike, da nije liječenje molitvom ili religijom, već kompetentno područje znanstvenog i terapijskog istraživanja čovjekove duhovne dimenzije te izvorno hrvatski model pružanja duhovne pomoći, problem je u tome što ta metoda nema ozbiljnog znanstvenog utemeljenja, a njezini opisi jasno pokazuju da se temelji na vjerskoj indoktrinaciji.

Wikipedija na engleskom piše da je to srednjovjekovna praksa u kojoj se bolesti nastoje izliječiti pomoću vjerskih relikvija, molitava, hodočašća i sl. Njezinu suvremenu verziju utemeljio je 1990. dr. Tomislav Ivančić, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu i predstojnik Centra za duhovnu pomoć (CDP).

Kako bi hagioterapija trebala djelovati?

Temelj hagioterapije, prema samim autorima, jest ideja da zlo, tjelesna požuda i uvrede poput grubih riječi uzrokuju bolesti duše koje se očituju simptomima kao što su grižnja savjesti, ovisnost i patnja. Navedeni uzroci bolesti u Centru se liječe trima terapijama: kognitivnom, aksiološkom i teološko-antropološkom.

U prvoj se pacijentu objašnjava kako je duhovna dimenzija za čovjeka bitna te da je čovjek tek po njoj čovjek.

Druga se temelji na ideji da poroci uništavaju život i zdravlje, a vrline i kreposti ih vraćaju. Pacijenta se stoga navodi da doživi obraćenje, odnosno da se okrene od mraka i vjeruje u svjetlo te misli i govori pozitivno.

U trećoj se bolesnik povezuje s izvorom postojanja uz posredovanje tzv. milosnih terapija čime mu se omogućuje ozdravljenje.

Hagioterapeuti tvrde da 40 posto psihičkih bolesnika ima problema zbog djelovanja magije te da 70 posto slučajeva raka nastaje na temelju trauma u duhovnoj strukturi čovjeka. 'Ljudi nam dođu sa rakom u Centar za duhovnu pomoć. Mi ne liječimo rak, ali mi gledamo da li je uzrok možda na duhovnoj dimenziji. Izliječimo duhovnu dimenziju , ojačamo čovjeka duhovno, kod njega rak ostaje, ne raste dalje, a on funkcionira dalje godinama', tvrde članovi Centra

Prema informacijama CDP-a, putem hagioterapije duhovno je zdravlje postignuto kod 54 posto osoba, poboljšanje kod 28 posto, a za 15 posto ne postoje povratne informacije

Međutim, autori stranice ne navode znanstvene studije koje bi potkrijepile ove tvrdnje, a na internetu je moguće naći samo jednu koja je istraživala djelotvornost hagioterapije. Zanimljivo je da je ona provedena u Hrvatskoj na 'reprezentativnom' uzorku od samo jedne osobe koja je bolovala od PTSP-a.

Poznato je da vjerske zajednice znaju imati uspjeha u liječenju ovisnosti. No tu postoje dva problema: 1) one ne liječe znanstvenom metodom, već vjerom, odnosno obraćenjem na vjeru koje, među ostalim, podrazumijeva prihvaćanje strogog režima života i 2) liječenje vjerom nije učinkovito kod teških bolesti poput raka, naprotiv može biti opasno jer pacijent koji je uvjeren da djeluje može zanemariti znanstvene metode koje mu uistinu pomažu.

Dakle, hagioterapija je u najboljem slučaju pseudoznanost pa bi je, baš kao i liječenje egzorcizmom ili Međugorjem, trebala financirati Crkva, a ne ministarstvo znanosti. Osobito u Hrvatskoj u kojoj novca za znanost ionako ima premalo!

MZOS: Stručnjaci su visoko ocijenili hagioterapiju

Na naš upit na temelju čega je donesena odluka da se financira vjerska terapija koja u znanstvenom svijetu nije potvrđena, ministarstvo je odgovorilo da je Centar zadovoljio opće uvjete Natječaja nakon čega je projekt proslijeđen radnim skupinama za stručnu ocjenu. Također ističu da  hagioterapiju već godinama financiraju razna ministarstva, institucije, gradovi i škole.

'Navedeni projekt ocjenjivala je stručna radna skupina u kojoj su imenovani predstavnici Ureda za suzbijanje zloporabe droga Vlade RH, Ministarstva zdravlja te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Uvidom u zbirni obrazac za ocjenu projekta, vidljivo je kako je projekt ocijenjen visokim brojem bodova, uz obrazloženja da su ciljevi projekta usklađeni s prioritetima Natječaja te usmjereni na potrebe korisnika koji će kroz razvoj samopouzdanja, samopoštovanja i pozitivne slike o sebi jačati unutarnje vrijednosti i osobno zadovoljstvo te na taj način spriječiti sve oblike rizična i neprihvatljiva ponašanja... Budući da se projekt 'Prevencija ovisnosti kod mladih hagioterapijskom metodom' provodi od 2011. te je u tom razdoblju bilo uključeno više od 3.000 učenika osnovnih i srednjih škola s područja cijele Hrvatske, oko 700 njihovih roditelja, stručnih suradnika u školama i liječnika te s obzirom na to da je provedba projekta vrlo dobro prihvaćena od strane škola, ravnatelja, stručnih suradnika, djece i roditelja, te da se stalno osuvremenjuje u skladu s potrebama korisnika, projekt je dobio pozitivno mišljenje stručnjaka koji su ga ocjenjivali i predložen je za dodjeljivanje bespovratnih sredstava', poručili su iz MZOS-a.

Kako itko razuman može braniti ovakvu terapiju?

No fizičar i popularizator znanosti dr. sc. Dejan Vinković s PMF-a u Splitu smatra da ovakav odgovor pokazuje potpun raspad svih prepreka ulasku pseudoznanosti u javne institucije na više razina - od lokalne i regionalne samouprave, do državnih agencija i ministarstava.

'Prilično je deprimirajuće kada vam ministarstvo nadležno za znanost i obrazovanje nonšalantno odgovara da ne vidi problem u financiranju vjerskih metoda pranja mozga, koje se lažno predstavljaju kao znanstveno utemeljeno liječenje, a ustvari su općepoznata pseudoznanstvena metoda. Naravno, vjerske zajednice imaju pravo organizirati takve kampove kao dio svojih vjerskih aktivnosti, ali u tome nema što raditi MZOS ili državne agencije za obrazovanje. Uostalom, znači li to da bi jednak tretman u MZOS-u imale i udruge koje, recimo, ovisnike pretvaraju u muslimanske fanatike?' pita Vinković.

No naš je fizičar najviše šokiran tvrdnjom MZOS-a da je hagioterapiju visokim ocjenama ocijenilo nekakvo 'stručno povjerenstvo'.

'U to kako izgleda to 'stručno' ocjenjivanje imao sam se prilike i sam uvjeriti kada sam nedavno javno obznanio prepisku koju sam vodio s MZOS-om na uočene neregularnosti u ocjenjivanju projekata na natječaju za programe popularizacije znanosti. MZOS kroz takve propuste gubi svaki kredibilitet i pokazuje da nije sposoban uvoditi kriterije kvalitete čak ni na svojim malim javnim natječajima. Suludo je kako se MZOS može pozivati na to da je 3.000 djece već bilo izloženo promociji pseudoznanosti hagioterapije, umjesto da sankcionira sve koji su dopustili da se takvi programi nesmetano puštaju u javne škole! Kako netko iole priseban može braniti 'terapiju' koja se temelji na tvrdnji da 100 posto svih bolesti uzrokuju uznemireni um i život bez osjećaja smisla. Gdje su tu za početak bakterije, virusi, geni, karcinogeni... MZOS vodi rat oko zdravstvenog odgoja, a onda daje 100.000 kuna udruzi koja je 3.000 djece učila zdravstvenom neodgoju', komentirao je dr. Vinković.