Opet podjela – na one koji se bune i protive maskama, one roditelje koji se ne libe na društvenim mrežama hvaliti kako su djeci savjetovali da masku drže na bradi, onih pak čija su djeca u školama dobila prevelike maske i na one koji su zadovoljni početkom nastave, jer kažu, bolje da im djeca uče u školi nego online. A u pozadini podjela su učenici i nastavnici, čiji su dojmovi drugog dana nove školske godine pozitivni, s vjerom da će ovu godinu izdržati kako najbolje znaju i umiju
Već drugog dana provođenja nastave po modelu A – onom koji znači boravak u učionicama, a odabran je u većini Hrvatske – statistika bilježi 218 prosvjetnih djelatnika koji se trenutačno nalaze u samoizolaciji. Pozitivnih na koronavirus je 64.
Evidencija učenika kojima je izdana mjera samoizolacije za čitavu Hrvatsku zaustavila se danas na 2031 djetetu, a 277 djece pozitivno je na koronavirus, od čega je njih 206 u dobi od sedam do 18 godina, piše Večernji list.
Prateći statistiku, a barem prema dosad prikupljenim podacima koji se odnose na 77 posto svih hrvatskih škola koje su popunile upitnik i Ministarstvu obrazovanja dostavile podatke, čak 92,72 posto odabralo je model A.
Model B – onaj koji podrazumijeva dijeljenje jednog razreda na dvije grupe u kojoj jedni uče u učionici, a drugi doma, pa se izmjenjuju, a koji kritiziraju i sindikalni čelnici tvrdeći da je riječ o najgoroj opciji, u Hrvatskoj je primijenilo tek sedam posto škola.
Škole, njih 174 koje su do prošle školske godine radile u jednoj smjeni, sada su primijenile dvosmjenski model rada, procjenjujući da će tako kvalitetnije osigurati pridržavanje epidemioloških mjera, dok je čak 417 škola, kako osnovnih tako i srednjih, odlučilo i u ovoj školskoj godini barem za sada i dalje raditi u jednoj smjeni. U cijeloj Hrvatskoj pet je škola koje su, da bi osigurale sve potrebne uvjete za zdravstvenu sigurnost djece, učitelja, nastavnika i profesora, iz dvosmjenskog prešle na rad u tri smjene. Sada je na razini cijele Hrvatske ukupno 16 škola koje rade u tri smjene.