BRZA REAKCIJA

Nakon bure u javnosti Nacrt prijedloga Obiteljskog zakona povučen iz javne rasprave

28.09.2017 u 17:20

Bionic
Reading

Nakon što su dijelovi Nacrta prijedloga Obiteljskog zakona izazvali bijes i zgražanja dijela javnosti uklonjen je sa portala e-savjetovanja koji je još jutros bio dostupan svima koji su se htjeli uključiti u javnu raspravu. Prkatički Ministarstvo demografije, obitelji, mladih i socijalne politike koje vodi ministrica Nada Murganić pokleknulo je pod pritiskom i brzo maknulo zakon interneta

Razloge njegovog povlačenja komentirala je i sama ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić, javlja N1. 

Kako je navela Već prvoga dana javnog savjetovanja, na Nacrt prijedloga Obiteljskog zakona stavljen je cijeli niz primjedbi i prijedloga na određene zakonske odredbe. 'Svjesni važnosti područja koje uređuje Obiteljski zakon, kao i u najboljem interesu zainteresirane javnosti, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku povlači zakon sa Javnog savjetovanja na doradu'', priopćila je ministrica.

Niz stavki Nacrta zakona izazvalo je nezadovoljstvo brojnih udruga i pojedinaca, a posebno definicija obitelji opsuje obitelj kao zajednicu koju čine majka, otac i njihova djeca, majka s djetetom odnosno otac s djetetom iako ne žive zajedno, te ostali srodnici koji s njima žive. Time se, smatraju mnogi, diskriminira veliki broj osoba koji žive u braku ili izvanbračnoj zajednici u kojoj nemaju djece, ili u životnom partnerstvu.

S razvojem situacije nije bio zadovoljan ni  premijer Andrej Plenković koji je najavio novi metodološki pristup u postupku predlaganja zakonskih prijedloga, ponukan, kako je rekao reakcijom javnosti na prijedlog Obiteljskog zakona koji je upućen u javnu raspravu, a nije prošao nikakav formalni oblik rasprave kroz vladina tijela i samu Vladu.

"Napravit ćemo novi metodološki iskorak pri čemu nacrti propisa, a u ovom trenutku ne ulazim u meritum, neće moći više ići u postupak savjetovanja na sadašnji način jer su to dokumenti koji nisu prošli ni koordinaciju niti ih vidi predsjednik Vlade niti Ured (Vlade)", najavio je premijer na početku sjednice Vlade.

Premijer kaže kako će se u Vladi morati "malo ojačati koheziju stavova" jer mu se čini takvi dokumenti, posebice oni koji imaju političke, financijske i neke druge implikacije, mogu izazvati veliku pozornost, a tek su, ističe, u vrlo vrlo ranoj, inicijalnoj fazi rasprave. Stoga je potrebna, dodaje, puno kvalitetnija koordinacija na razini Vlade jer smatra da se u ranoj fazi zakonodavnog procesa izazivaju prevelike političke turbulencije "o tekstovima koji nisu prošli nikakav oblik koordinacije".

 Naveo je da je u posljednje vrijeme bilo nekoliko takvih slučajeva te uputio apel  ministrima "da dobro procjenjuju akte koje donose individualno i puštaju u javnost prije nego oni prođu bilo kakav oblik koordinacije na tijelima Vlade". Takav sustav, ustvrdio je, očito postoji godinama, a kako bi se izbjegle problematične situacije, promijenit će se takva metodologija "kako se ne bi dogodilo da su akti vani, a da ih Vlada ni na koji način formalno nije vidjela".

Nakon Plekovićeve bukvice nije trebalo dugo da se Nacrt prijedloga Obiteljskoh zakona ukloni s portala e-savjetovanja.