Ministri vanjskih poslova Vatikana i Kine susreli su se u petak, objavio je Vatikan, a, po pisanju mnogih medija, vjeruje se da susreta na tako visokoj razini nije bilo desetljećima
Susret nadbiskupa Paula Gallaghera i Wanga Yia, koji je bio u prošlosti nezamisliv, dogodio se na marginama minkenske sigurnosne konferencije.
Razgovarali su o prijelomnom sporazumu Vatikana i Pekinga iz 2018. koji je daje riječ Svetoj Stolici pri imenovanju biskupa u Kini, što je bilo sporno pitanje dugo vremena, navodi se u priopćenju Vatikana koje je susret opisalo kao "srdačan".
Prema tekstu dvije su se strane suglasile nastaviti "institucionalni, bilateralni dijalog" čiji je cilj dobrobit za Katoličku Crkvu i kineski narod.
Ocijenjeno je da su se odnosi Vatikana i Pekinga poboljšali od postizanja sporazuma.
Konzervativniji katolici prigovarali su dogovoru optužujući Vatikan da se prodao komunističkim vlastima.
Katolici u Kini, njih 12 milijuna, do postizanja sporazuma 50 godina bili su podijeljeni na 'službenu' Crkvu koja je imala potporu kineskih vlasti i 'neslužbenu' pritajenu Crkvu koja je ostala lojalna Vatikanu.
Obje strane sada priznaju Papu kao poglavara Katoličke Crkve.
Najglasniji kritičar sporazuma bio je bivši hongkonški nadbiskup kardinal Joseph Zen.
Vatkian je poručio da sporazum neće izazvati podjele u Crkvi.
Susret u petak bio je zadnji u nizu koji upućuju na poboljšavanje odnosa proteklih tjedana, ocjenjuje britanska agencija Reuters.
Prošlog je mjeseca Papa pohvalio veliku predanost Kine borbi protiv koronavirusa, a nakon toga humanitrna služba Vakitana poslala je stotine tisuća maski za lice u Kinu kao znak dobre vjere.
Mnogi vide sporazum iz 2018. o imenovanju biskupa kao prethodnicu ponovnoj uspostavi diplomatskih odnosa nakon prekida prije više od 70 godina, piše francuska agencija Afp.
Ako se obnove Vatikan će morati prekinuti diplomatske odnose s Tajvanom koji Peking smatra dijelom svoga teritorija. Diplomatski odnosi Kine i Vatikana raskinuti su 1951.
Vatikan jedini u Europi još priznaje Taipei.
Pekinški mediji prenose u subotu kako je prvi susret kineskog i vatikanskog ministra vanjskih poslova predstavljao "nastavak susreta Kine i Vatikana što traje već neko vrijeme".
"To će otvoriti prostor za buduće susrete", navodi kineski Narodni dnevni list. Ministar Wang je, prema listu, okarakterizirao sporazum iz 2018. kao "prekretnicu" koja je ostvarila "pozitivne rezultate".