Zbog višemjesečne neisplate doprinosa za plaće i poreza, prošloga tjedna Porezna uprava blokirala je račun tvrtke Pleso prijevoz. Nešto što je potkraj prošlog stoljeća i početkom ovoga bila praksa kod dijela poslodavaca, lovaca u mutnom, očito nije skroz iskorijenjeno. A kada se to dogodi u tvrtki koja je dijelom u vlasništvu tvrtke koja je pak u vlasništvu države i jedinica lokalne samouprave, stvar postaje dodatno zanimljiva
Podsjetimo, Zračna luka Zagreb (ZLZ) je, kao jedan od suvlasnika Pleso prijevoza, podnijela Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu kaznenu prijavu protiv Marija Madunića, do prošloga tjedna predsjednika Uprave Pleso prijevoza. Prijavu su podnijeli zbog manjka u blagajni od 1,2 milijuna eura, kao i zbog drugih nezakonitosti i nepravilnosti uočenih u vođenju tvrtke.
Osim što je smijenjen, a kako nam je potvrđeno iz ZLZ-a, Madunić je dobio otkaz bez prava na otpremninu. Pleso prijevoz u 50 postotnom je vlasništvu Čazmatrans Nove, dok je drugih 50 posto u vlasništvu ZLZ-a koji je pak u većinskom vlasništvu države, te u manjom omjeru Grada Zagreba, Velike Gorice i Zagrebačke županije. Madunić je na mjesto šefa stigao 2023. godine, a prije toga je bio pomoćnik ministru prometa Olegu Butkoviću.
Prema dostupnim podacima, tvrtka je u blokadi završila zbog poreznog duga od 340 tisuća eura, a zbog toga se u problemu našlo i 74 radnika kojima nije isplaćena plaća za listopad.
Dug za doprinose za obvezna osiguranja - pokazuju podaci Poslovne Hrvatske - iznosi 158 tisuća eura, a uz njega postoji i dug po PDV-u od 144 tisuće eura. Inače, Pleso prijevoz, prema tvrdnji iz ZLZ-a, 2022. godinu - dakle godinu prije Mandarićeva dolaska - poslovao je pozitivno i godinu završio s dobiti od 290 tisuća eura.
Porezna tajna
Koliko točno mjeseci Pleso prijevoz nije plaćao doprinose, što je Porezna uprava napravila osim blokiranja računa, jesu li postupali i kako prema Maduniću, te koliko je tvrtki blokirala zbog neplaćanja doprinosa u prvih devet mjeseci ove godine pitali smo Poreznu upravu.
Pozivajući se na poreznu tajnu, odnosno Opći porezni zakon iz Porezne uprave, odbili su nam odgovoriti na pitanja koja se tiču Pleso prijevoza i njihova bivšeg predsjednika Uprave. No naveli su kako oni prate naplatu te provode ovršni postupak protiv svih poreznih dužnika radi naplate poreznog duga koji nije plaćen u zakonom propisanom roku, koristeći sve propisane mjere ovrhe, neovisno o visini duga ili veličini subjekta koji je dužan.
Dodali su kako se prije pokretanja postupka ovrhe, radi naplate poreznog duga, poreznom dužniku upućuje pisana ili elektronička opomena kojom ga se poziva na plaćanje duga, te ga se opomenom upozorava kako će se - u slučaju da ne podmiri dugovanje u roku navedenom u opomeni - radi naplate duga provesti ovrha.
Naplaćeno 913,9 milijuna eura
Naveli su kako je u prvih devet mjeseci 2024. godine Porezna uprava poduzela ukupno 374.742 mjera s ciljem naplate poreznog dugovanja.
'Od toga se na mjere naplate i ovrhe koje Porezna uprava provodi sama u upravnom postupku odnosi ukupno 372.728 mjera kojima je obuhvaćeno ukupno dugovanje od 1,54 milijardi eura te je u ovim postupcima ukupno naplaćeno 913,9 milijuna eura. U istom razdoblju je putem nadležnog državnog odvjetništva podneseno 2014 prijedloga sudovima za osiguranje ili ovrhu na nekretninama za ukupan iznos poreznog duga od 28,2 milijuna eura.
Od navedenih poduzetih mjera ovrhe, ukupno 117.633 mjere su poduzete radi naplate poreznog duga od pravnih osoba, u kojem je sadržan i dug po osnovi obveznih doprinosa. Ovim je mjerama obuhvaćeno ukupno 125,4 milijuna eura poreznog duga (uključujući i dug po doprinosima), od čega je 84,8 milijuna eura uspješno naplaćeno, dok se za preostali iznos postupci ovrhe još vode', zaključili iz Porezne uprave.