ima ga i u trapericama

Narkobande imaju nove metode: Evo kako kokain dolazi u Europu

31.10.2024 u 18:43

Bionic
Reading

Nakon što su prošle godine u europskim lukama zaplijenjene rekordne količine kokaina, očekuje se da će ova godina za europske krim-policajce biti manje uspješna. Razlog: Bande krijumčara imaju nove metode, zbog kojih je kokain gotovo nemoguće otkriti

Od Rotterdama, preko Antwerpena do Hamburga – očekuje se da će ove godine u velikim europskim lukama biti manje zapljena droge nego prošle, a sve zato što su kriminalne skupine izgleda našle načina kako policiji otežati posao. Sumnje da su bande našle novi način kako kokain uvesti u Europu potvrdio je i Hans-Joachim Leon, šef odjela za borbu protiv narkotika njemačke krim-policije (BKA) za ARD.

U Nizozemskoj i Belgiji drastičan pad zapljena

Iako hamburška luka još uvijek nema službenih podataka za ovu godinu, tvrdnju BKA-a potkrijepili su podaci Belgije i Nizozemske za prvu polovicu 2024. Dvije glavne ulazne luke za kokain u Europu – Antwerpen i Rotterdam zabilježile su drastičan pad zapljena.

Nizozemska carina tako bilježi smanjenje količine zaplijenjenog kokaina za oko 40 posto.

Nakon 28 tona u prvoj polovici 2023. godine, u istom razdoblju 2024. zaplijenjeno je samo 16 tona. Belgijske vlasti zabilježile su pad s 43 na 22 tone u luci Antwerpen u usporednom razdoblju, što je gotovo upola manja količina u odnosu na prošlu godinu.

Kako kažu policijske službe, takav pad nikako nije posljedica smanjenja intenziteta krijumčarenja droge iz Južne Amerike, nego 'sposobnosti prilagodbe transnacionalnog organiziranog kriminala'. Prema BKA-u, ponuda kokaina, njegova cijena kao i čistoća droge, ostali su uglavnom isti.

Od drop-offa do traperica

Policija je očito postala žrtva vlastitog uspjeha. Kriminalne skupine su na njezine pojačane mjere odgovorili novim metodama krijumčarenja, pa se, kad god je to moguće, zaobilazi kontejnerska trgovina. Jedna od popularnih metoda je tzv. drop-off, pri čemu se kokain uopće ne dovozi brodom u luku, nego se ispušta negdje uz obalu, pa ga onda preuzimaju ribarski brodovi.

Riječ i o vrlo riskantnoj metodi, no malo je vjerojatno da se na taj način mogu uvesti količine kao pri 'klasičnom' kontejnerskom krijumčarenju.

Druga metoda je kemijska pretvorba kokaina prije slanja. Kokain je već pronađen u drvenim kuglicama, ugljenu ili čak ispran u trapericama. Pritom se kokain kemijski toliko promijeni, da ga je u prvobitni oblik moguće vratiti jedino posebnim kemijskim metodama.

Postoji i opcija da se u Europu isporuče samo sirovine, pa se onda tu dalje prerađuju u kokain. Ova metoda pak kriminalnim skupina pruža i sigurnost od suparničkih skupina. 'U prošlosti su suparničke bande često krale prokrijumčareni kokain nakon što se isporuči u Njemačku. Ako se sad isporuči samo sirovina, manji je rizik od krađe. Krijumčari tako imaju potpunu kontrolu nad procesom, sve dok se sirovina ne pretvori u kokain', objašnjavaju iz BKA-a.