NATO treba ustrajati na konceptu 'pametne obrane' i udruživanju vojnih kapaciteta zemalja članica kako bi u uvjetima gospodarske krize održao visoku obrambenu sposobnost, ocijenili su u petak u Dubrovniku parlamentarci iz država članica Sjevernoatlanskog saveza
Odbor za obranu Parlamentarne skupštine (PS) NATO-a koja prvi put zasjeda u Hrvatskoj, raspravljao je o konceptu koji je savez osmislio prije nekoliko godina kada su zbog krize zemlje članice smanjile proračune za obranu.
Radi se o učinkovitijem korištenju i udruživanju vojnih potencijala, ljudstva te borbene tehnike koja bi uz vojnu namjenu trebala služiti i u civilne svrhe.
'Dobra posljedica ekonomske krize je što nas je prisilila da izađemo iz uskih okvira, da više surađujemo, da dijelimo ideje i troškove te da zajednički pronalazimo nova rješenja i nove oblike suradnje na području obrane', rekao je hrvatski ministar obrane Ante Kotromanović.
Načelnik Glavnog stožera hrvatske vojske, general zbora Drago Lovrić govorio je kupnji opreme koja ima kombiniranu civilno-vojnu svrhu, poput obalnih ophodnih brodova, brodova za slučaj ekoloških nesreća na moru, helikoptera i brodova za traganje i spašavanje te protupožarnih zrakoplova.
'Kao mala država s ograničenim proračunom posebno smo zainteresirani za nabavu opreme koja se može koristiti za dvojne namjene, koje imaju civilnu i vojnu svrhu i koje se mogu zajednički upotrijebiti kroz NATO i EU projekte', rekao je Lovrić.
Slovenski ministar obrane Roman Jakič istaknuo je da Slovenija daje prioritetnu važnost regionalnoj obrambenoj suradnji i da su kontinuirani dobrosudsjedski odnosi s Hrvatskom put drugim zemljama u regiji.
'Naša misija bit će ispunjena, a stabilno euroatlantsko okruženje bit će stvoreno kada sve zemlje regije postanu članovi iste obitelji', istaknuo je Jakič.
Trećeg dana 59. godišnje sjednice PS NATO-a koji je po broju sudionika najveći međunarodni politički skup održan u Hrvatskoj, predstavnici 28 zemalja članica te partnerskih zemalja nastavljaju rasprave o aktualnim sigurnosnim temama, stanju u Siriji, na Bliskome istoku i Kosovu te budućnosti Afganistana nakon povlačenja međunarodnih snaga 2014.