Steadfast Noon

NATO u ponedjeljak počinje nuklearnu vježbu iznad Belgije, stižu bombarderi B-52

14.10.2022 u 14:56

Bionic
Reading

NATO je u petak priopćio da će u ponedjeljak početi svoju godišnju nuklearnu vježbu "Steadfast Noon", s do 60 zrakoplova koji će sudjelovati u trenažnim letovima iznad Belgije, Sjevernog mora i Britanije kako bi uvježbavali korištenje američkih nuklearnih bombi raspoređenih u Europi

Nuklearne vježbe - koje ne uključuju prave bombe - održavaju se usred pojačanih napetosti nakon što je Rusija opetovano prijetila nuklearnim udarima u Ukrajini nakon velikih vojnih neuspjeha na tamošnjem bojnom polju.

"Steadfast Noon" će se vjerojatno poklopiti s godišnjim nuklearnim vježbama Moskve, nazvanim "Grom", koje se obično izvode krajem listopada i u kojima Rusija testira svoje bombardere, podmornice i projektile koji mogu nositi nuklearno oružje.

Vojna vježba NATO-a u Latviji
  • Vojna vježba NATO-a u Latviji
  • Vojna vježba NATO-a u Latviji
  • Vojna vježba NATO-a u Latviji
  • Vojna vježba NATO-a u Latviji
  • Vojna vježba NATO-a u Latviji
    +24
Vojna vježba NATO-a u Latviji Izvor: EPA / Autor: TOMS KALNINS

NATO je rekao da zapadne vježbe nisu bile potaknute posljednjim napetostima s Rusijom.

"Vježba, koja traje do 30. listopada, rutinska je, ponavljajuća aktivnost obuke i nije povezana ni s kakvim aktualnim događajima u svijetu", objavio je savez na svojoj web stranici, dodajući da se neće koristiti bojevo oružje.

"Ova vježba pomaže osigurati da nuklearno odvraćanje saveza ostane sigurno, sigurno i učinkovito", rekla je glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu.

Belgija je domaćin vježbi u kojima će sudjelovati 14 zemalja i do 60 zrakoplova, uključujući najnaprednije borbene zrakoplove na tržištu i američke bombardere dugog dometa B-52 koji će dolijetati iz zračne baze Minot u Sjevernoj Dakoti, navodi se u priopćenju.

U utorak je šef NATO-a Jens Stoltenberg jasno dao do znanja da će Savez nastaviti sa svojim vježbama unatoč napetoj međunarodnoj situaciji.

Otkazivanje vježbi zbog rata u Ukrajini poslalo bi "vrlo pogrešan signal", rekao je novinarima, tvrdeći da je vojna snaga NATO-a najbolji način da se spriječi daljnja eskalacija napetosti.