Izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku Hannes Swoboda izjavio je u četvrtak u Bruxellesu da je potrebno zadržati dovoljno jak pritisak na Hrvatsku da završi preostali posao u pristupnim pregovorima da bi mogla ući u Europsku uniju bez verifikacijskog mehanizma i da je neproduktivno slati joj signale da je posao već gotov, što je, po Swobodi, učinio mađarski premijer Viktor Orban
'Hrvatska je u završnoj fazi pregovora, ali je vrlo neodgovorno od premijera Orbana da kaže da možemo sve zaključiti u travnju jer ima još dosta posla do završetka. Mislim da trebamo Hrvatskoj dati poticaj da odradi preostali posao u
predstojećim tjednima', rekao je Swoboda u razgovoru sa skupinom novinara uoči plenarne sjednice Europskog parlamenta sljedeći tjedan u Strasbourgu, na kojoj će zastupnici raspravljati i glasati o prijedlogu rezolucije o napretku Hrvatske.
Swoboda je rekao da je u srijedu razgovarao s povjerenikom za proširenje Štefanom Fueleom, koji je 'vrlo nezadovoljan' takvim najavama. 'Ne volim govoriti u ime drugih, ali Fuele je bio vrlo nezadovoljan što se daju znakovi da su stvari manje-više gotove', rekao je Swoboda. Dodao je da treba pričekati 11. ožujka, kada će Europska komisija dati ocjenu ispunjava li Hrvatska mjerila u poglavlju Pravosuđe i temeljna prava te da ne treba prejudicirati stvari.
'Znamo da čelnici vlada vole biti glavni, ali prvo Komisija mora reći svoje mišljenje. Hrvatska na dan ulaska u EU mora biti bolja nego što su to sada Bugarska i Rumunjska. Mora se odraditi borba protiv korupcije. Mi smo pozitivni prema Hrvatskoj, ali je apsolutno potrebno zadržati dovoljno jak pritisak na Hrvatsku, jer jedino tako se može izbjeći da uđe u EU bez verifikacijskih mehanizama', kakve su dobile Bugarska i Rumunjska kada su ulazile u EU, rekao je Swoboda
Mađarski premijer Orban izjavio je u utorak u Zagrebu nakon razgovora s premijerkom Jadrankom Kosor da će Hrvatska u travnju dobiti datum završetka pristupnih pregovora s EU-om.
'Ožujak bi trebao biti mjesec uspjeha, a u travnju bismo trebali dobiti datum završetka pregovora. Ako to ne učinimo sad, pristupanje će se prolongirati', rekao je tom prigodom Orban. Upitan na koliko bi se pregovori, koji su počeli u listopadu 2005, u tom slučaju mogli prolongirati, Orban je odgovorio: 'Nema potrebe prognozirati jer ćemo imati datum u travnju.'
Swoboda je istaknuo da će njegovo izvješće, koje će sljedeći tjedan biti prihvaćeno kao rezolucija o napretku Hrvatske, biti posljednje i oprezno je izrazio nadu da se pregovori mogu završiti u lipnju, a onda bi on u listopadu mogao predložiti Europskom parlamentu da dade suglasnost za dovršetak pregovora, što je preduvjet za potpisivanje pristupnog ugovora i njegovu ratifikaciju u zemljama članicama.
S obzirom na negativan razvoj događaja u regiji, primjerice u Albaniji i Makedoniji, u kojima se ne poštuju ni osnovna načela demokratskog ponašanja, utoliko je važnije da Hrvatska svojim primjerom pokaže da je moguće ući u EU kada se obavi tražena zadaća, rekao je Swoboda.
Swoboda je rekao da je na prijedlog rezolucije, koji je 26. siječnja izglasan na vanjskopolitičkom odboru EP-a, podneseno vrlo malo amandmana i da ne očekuje nikakve bitne promjene u tome tekstu. Rekao je da je on osobno podnio dva amandmana i da se u jednom od njih traži ubrzanje suđenja za ratne zločine pred domaćim sudovima.
U prijedlogu rezolucije koji je prihvaćen većinom glasova ističe se da je moguće završiti pristupne pregovore u prvoj polovici 2011. ako Hrvatska nastavi s odlučnom provedbom reformi u preostalim poglavljima.
'Pristupni pregovori s Hrvatskom mogu biti zaključeni u prvoj polovici 2011. godine pod uvjetom da se odlučno nastavi s potrebnim reformama, posebice u jačanju javne uprave i pravosuđa, nastavku borbe protiv korupcije, osiguranju održivog povratka izbjeglica, u području pune suradnje s ICTY-jem i nastavku privatizacijskog procesa te prihvaćanja planova restrukturiranja za brodogradilišta u poteškoćama', kaže se u prijedlogu rezolucije.