AZTN POVUKAO IZVANREDNI POTEZ

'Neka DORH preispita preispita odluku suda protiv Društva ortodonata'

21.04.2015 u 16:49

Bionic
Reading

Vijeće Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) donijelo je odluku da Državnom odvjetništvu podnese zahtjev za izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne presude Visokog upravnog suda u predmetu protiv Hrvatskog društva ortodonata (HDO), priopćeno je u utorak iz Agencije

Visoki upravni sud usvojio je tužbeni zahtjev Hrvatskog društva ortodonata i poništio rješenje AZTN-a kojim je utvrđeno da je HDO dokumentom pod nazivom Minimalni cjenik ortodontskih usluga utvrdio minimalne cijene usluga, čime je sklopio zabranjeni sporazum.

AZTN smatra da se obrazloženjem presude negira koncept zabranjenog sporazuma utvrđen Zakonom o zaštiti tržišnog natjecanja i pravnom stečevinom EU te da je riječ o presedanu koji bi, ako presuda Visokog upravnog suda ostane na snazi, mogao imati štetne učinke na interese potrošača, poduzetnika i tržišno natjecanje u cjelini.

'Stoga je AZTN, budući da protiv presude Visokog upravnog suda RH nema redovnog pravnog lijeka, prvi puta u svojoj 18-godišnjoj povijesti posegnuo za izvanrednim pravnim sredstvom', ističe se u priopćenju.

Zakon o zaštiti tržišnog natjecanja, u skladu s pravnom stečevinom EU, jasno definira, kažu u Agenciji, da se odluke udruženja poduzetnika kojima se utvrđuju minimalne ili jedinstvene cijene smatraju zabranjenim sporazumima, bez obzira što takva udruženja nisu posebnim propisom ovlaštena za donošenje tih odluka.

Sudionici takvih sporazuma, a napose udruženja poduzetnika, podliježu sankcijama u obliku upravno-kaznenih mjera na temelju same činjenice da postoje dokazi o postojanju sporazuma i to potpuno neovisno o tome je li sporazum primjenjivan u praksi ili nije.

'Presuda Visokog upravnog suda negira upravo ova dva ključna elementa pa time otvara vrata dogovoru o cijenama u okviru strukovnih i drugih interesnih udruženja poduzetnika.

AZTN će na zabranjene sporazume nastaviti dosljedno primjenjivati odredbe Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja, tumačeći ih u skladu s kriterijima iz pravne stečevine EU', navodi se u priopćenju.

U povodu presude Visokog upravnog suda predsjednik HDO-a Tomislav Lauc izjavio je u ponedjeljak kako HDO nije imalo namjeru niti može narušavati tržišno natjecanje. 'Nomenklatura stomatoloških usluga postoji već pri Komori koja odlučuje o najnižoj cijeni usluge, a o njezinim izmjenama raspravlja se već pune četiri godine. Unatoč pobjedi, ostaje gorak u ustima jer je napravljena nepopravljiva šteta ugledu cjelokupne struke', naveo je Lauc.

Iz HDO su poručili kako su doktori dentalne medicine obvezni pridržavati se cjenika koji je donijela Komora, pod prijetnjom sankcija u slučaju suprotnog postupanja, dok Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje sam određuje cijenu usluga koje se koriste u mreži javne zdravstvene službe.