Donald Trump mogao bi, prema mišljenju njegova bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Johna Boltona, predstavljati ozbiljnu prijetnju međunarodnoj stabilnosti. U razgovoru za britanski Guardian, Bolton je iznio niz kritika na račun Trumpova pristupa vanjskoj politici, upozorivši na njegove nepredvidive odluke i nedostatak fokusa
'Rizik od međunarodne krize u stilu 19. stoljeća mnogo je vjerojatniji tijekom drugog Trumpova mandata', izjavio je Bolton. 'S obzirom na njegovu nesposobnost da se usredotoči na koherentno donošenje odluka, jako sam zabrinut kako bi to moglo izgledati.'
Bolton, koji je bio Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost od travnja 2018. do rujna 2019., opisao je bivšeg predsjednika kao osobu vođenu impulsima i osobnim odnosima, a ne strateškim promišljanjem. 'Trumpove odluke nemaju filozofsku podlogu ni koherentnu strategiju nacionalne sigurnosti. Sve je to niz nepovezanih točaka – serija neuralnih bljeskova', dodao je Bolton.
Zanemarivanje sigurnosnih brifinga
Trump je, prema Boltonu, često ignorirao svakodnevne brifinge o nacionalnoj sigurnosti, ne smatrajući ih relevantnima. 'Ne zna mnogo o vanjskoj politici. Nije veliki čitatelj, brifing-dokumenti gotovo nikada nisu pročitani jer ih ne smatra važnima. Njegov pristup temelji se na uvjerenju da je dovoljno pogledati osobu s druge strane stola u oči i postići dogovor.'
Ovakav pristup, tvrdi Bolton, mogao bi dovesti do opasnih situacija. Trump je, primjerice, više puta tvrdio da bi okončao rat u Ukrajini u jednom danu. Bolton smatra da bi to značilo prisiljavanje Ukrajine na predaju teritorija kako bi se brzo postigao dogovor. 'Jako sam zabrinut da on to želi maknuti sa stola. Misli da je to Bidenov rat', komentirao je Bolton.
Prijateljstvo s autoritarnim vođama
Trumpova fascinacija autoritarnim vođama poput Vladimira Putina, Xi Jinpinga i Kim Jong-una još je jedna tema koja izaziva zabrinutost. Bolton tvrdi da je bivši predsjednik uvjeren kako njegovi osobni odnosi s tim liderima mogu riješiti probleme.
'Trump vjeruje da ima prijateljski odnos s Putinom. No Putin misli da zna kako manipulirati Trumpom, da je Trump laka meta. Trump to uopće ne vidi', rekao je Bolton, dodajući da njegova naklonost autoritarnim vođama proizlazi iz njegove želje da i sam ima sličnu moć.
'Ti drugi 'veliki frajeri' nemaju neugodne neovisne parlamente i sudove te rade velike stvari koje Trump ne može. Jednostavno želi da može biti poput njih', zaključio je Bolton.
Opasnost za NATO i saveznike
Bolton je upozorio i na mogući utjecaj Trumpova drugog mandata na NATO i američke saveznike. Tijekom prvog mandata više puta prijetio je povlačenjem SAD-a iz NATO-a, a takvi potezi mogli bi destabilizirati globalni sigurnosni poredak.
'Njegova vanjska politika temelji se na izolacionizmu i trgovinskom protekcionizmu, što predstavlja ozbiljno odstupanje od tradicionalne američke politike', rekao je Bolton.
Također je izrazio zabrinutost zbog potencijalnih imenovanja u Trumpovu timu tijekom drugog mandata. Dok je pohvalio neke od izbora, poput senatora Marca Rubija i kongresnika Mikea Waltza, kritizirao je nominacije poput Tulsi Gabbard za direktoricu nacionalne obavještajne službe. 'Gabbardovi stavovi pripadaju drugom planetu', rekao je.
Bolton, poznat po svojoj tvrdoj vanjskoj politici i iskustvu u raznim američkim administracijama, ne skriva nepovjerenje prema Trumpu. Smatra da bi njegov povratak u Bijelu kuću mogao imati razorne posljedice za globalnu sigurnost. 'Sada se osjeća sigurnijim u svoje prosudbe, što će učiti još težim nametanje bilo kakve intelektualne discipline u donošenju odluka', zaključuje Bolton.