NIJE PUŽOMOR NEGO BROMADIOLON

Netko po Zagrebu truje pse otrovom zabranjenim u Hrvatskoj

27.02.2013 u 11:58

Bionic
Reading

Maksimir, Ribnjak, Tuškanac, Britanac, Srebrnjak, Zapruđe, Kajzerica, Srednjaci, Vukovarska, Prečko i Pantovčak – lokacije su na kojima je u posljednja dva tjedna otrovano petnaestak pasa, od kojih je većina uginula. Sumnja veterinara i udruga za zaštitu životinja da je riječ o pužomoru pala je u vodu nakon što je stigao toksikološki nalaz prve obdukcije.

Petogodišnji Nut, koji je otrovan na Pantovčaku, uginuo je od koncentriranog bromadiolona, otrova koji se nekoncentriran i pomiješan sa pšenicom ili u obliku peleta koristi kao otrov za štetočine. 'Odlučili smo se za toksikološku analizu jer na Nutu nismo primijetili nikakve znakove trovanja. Disao je pomalo otežano, a kako je suprug veterinar, mislili smo da sami možemo riješiti što god da se dogodilo', rekla je Ira Banoci čiji je ljubimac uginuo nakon samo 12 sati od unutarnjeg krvarenja. Samo pet dana kasnije, otrovan je još jedan pas u kvartu, a od istih simptoma uginulo je i desetak mačaka, piše Večernji list

'Posebno nas je zaintrigiralo što koncentrirani bromadiolon u ovom obliku, 98-postotni, kojim je otrovan Nut, nije dopušten u Hrvatskoj već desetak godina, što znači da ga netko uvozi ilegalno', rekla je Banoci, čiji je smeđi labrador od 45 kilograma trebao pojesti 10 miligrama 'običnog' otrova za štakore po kilogramu svoje težine kako bi mu se nešto dogodilo. Isto je i s pužomorom, na koji se prvo sumnjalo.

'Bila sam gotovo sigurna da to nije pužomor. On dolazi u obliku bijelog praha, kako je i viđano, međutim, daje se, kao što mu i ime govori, puževima, a za trovanje psa bila bi potrebna ogromna količina kako bi mu naštetila', objasnila je Alka Wolf Čoporda iz Hrvatskog zavoda za toksikologiju.

Mogućnost da su psi i mačke došli do otrova koji se postavlja pri redovnoj deratizaciji grada, odbacila je služba za deratizaciju, koja koristi, kako kaže, samo propisane otrove. 'Koristi se i bromadiolon, ali u koncentraciji od 0,005 posto, i to pomiješan uglavnom sa pšenicom, koju vole mali glodavci. A i zadnja deratizacija bila je prije nekoliko mjeseci', rekao je direktor Eko-deratizacije, Stjepan Presnec, čija tvrtka obavlja deratizaciju Zagreba upravo na području na kojem su se otrovali prvi ljubimci, u Maksimiru, Gornjoj Dubravi, Donjem gradu i Trnju.


Aktivna tvar bromadiolon nalazi se u sredstvima za zaštitu bilja ili za suzbijanje glodavaca u količini od 50 miligrama na kilogram mamca, najčešće pšenice. Samo formulacije bromadiolona i mamca imaju dozvolu za primjenu u Hrvatskoj. Prosječna količina mamca od 50 grama koja se postavlja pri suzbijanju štakora sadrži 2,5 miligrama bromadiolona – objasnili su u Hrvatskom centru za poljoprivredu, hranu i selo te dodali kako bi pas mogao uginuti pojede li više od 10 miligrama otrova po kilogramu svoje težine.

Također, istaknuli su da koncentrirani oblik bromadiolona nije dopušten u slobodnoj prodaji, ali i da toksikološki nalaz može pokazati prisutnost samo jednog otrova kad ih je u pitanju i više. Od svih slučajeva koji su se dogodili, samo je jedan prijavljen policiji. Osim prijave za trovanje pasa u Maksimiru pored glavne staze uz peto jezero 15. veljače, spomenut je i slučaj na Bukovcu.

S obzirom na to da je navedeno djelo kazneno, nadležno je Ministarstvo unutarnjih poslova, a policijski su službenici na mjestu događaja izuzeli tragove koji su dostavljeni na analizu u Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja – poručili su iz Policijske uprave zagrebačke.