Prošlo je dugo vremena otkako su Sjedinjene Države posvećivale ozbiljnu pozornost na visokoj razini Bosni i Hercegovini, jer je nakon 1995. i Daytonskih mirovnih sporazuma Washington ostavio nadzor sporazuma Europi, no sad je vrijeme da se ponovo ozbiljno angažiraju prije nego se sporazum raspadne, piše u ponedjeljak u uredničkom komentaru utjecajni New York Times
NEW YORK - "Na sreću, brzi povratak nasilju ne čini se vjerojatnim. No Dennis Blair, novi Nacionalni obavještajni direktor nedavno je upozorio Kongres da je opstanak BiH kao multietničke države pod ozbiljnom sumnjom, s napetostima koje na najvišoj razini u nizu godina", navodi list.
Daytonski sporazum s kojim je okončan rat u BiH stvorio je decentralizirani politički sustav koji je produbio, umjesto da iskorijeni duboke podjele. Politički čelnici u BiH nastavljaju se hvatati za etničke predrasude i nesigurnosti svojih sunarodnjaka, ističe Post, navodeći za primjer kako Haris Silajdžić, bošnjački član predsjedništva BiH, poziva na ukidanje Republike Srpske, dok premijer bosanskih Srba Milorad Dodik, kojeg podupire Rusija, govori o odcjepljenju.
"Ljudi u BiH moraju u konačnici preuzeti odgovornost za budućnost svoje zemlje. No, Sjedinjene Države, koje su vodile Daytonske pregovore, imaju stečeni interes osigurati da mirovni sporazum dalje ne erodira. Isto je i s Europskom unijom, koja ima 2000 pripadnika mirovnih snaga i posebnog predstavnika u BiH", naglašava se u uvodniku.
SAD i njegovi saveznici moraju načiniti plan za spašavanje "Daytonskog obećanja". Oni mogu uporabiti mamac članstva u EU kako bi pridobili Bosance da napišu novi ustav, koji će konačno stvoriti funkcionirajuću višetničku državu, ocjenjuje New York Times.
List navodi kako je dobio uvjeravanja da pomoćnici predsjednika Baracka Obame počinju raspravljati o BiH.
"Predanost novog predsjednika agresivnoj diplomaciji može pomoći da više nikada ne vidimo užase u BiH", zaključuje se u tekstu.
U Predstavničkom domu američkog Kongresa u pripremi je rezolucija o nužnosti promjene ustava BiH, koja bi se uskoro trebala naći na raspravi Odbora za vanjsku politiku a potom i u redovitoj proceduri usvajanja, objavilo je krajem prošloga tjedna Bošnjačko-američko savjetodavno vijeće iz Washingtona, koje u strukturama vlasti u glavnom gradu SAD lobira za interese BiH.
Pokrovitelji rezolucije su kongresnici Barman Howard, predsjednik Odbora za vanjsku politiku, Alcee Hastings, predsjednik Helsinškog odbora za ljudska prava Kongresa, Russ Carnahan i Christopher Smith, supredsjedatelji Kluba prijetalj BiH u Kongresu i još petorica drugih kongresnika.