Jedna od posljedica Brexita odnosno mogućnosti da dvogodišnji pregovori Velike Britanije i Europske unije završe neuspjehom je i to da će oko 250 tisuća kućnih ljubimaca, prvenstveno pasa i mačaka, ostati zarobljeno na kontinentu
Velika Britanija je u srijedu službeno aktivirala članak 50. Europskog ugovora, čime je službeno počeo teći dvogodišnji rok u kojem Velika Britanija i Europska unija imaju priliku pregovarati o svojim budućim odnosima. Koliko će to biti kompliciran proces, pokazuje i prijepor koji već izaziva sudbina kućnih ljubimaca Britanaca, kojom se posve ozbiljno bavi i zamjenik glasnogovornika Europske komisije Alexander Winterstein.
Velika Britanija je kao članica EU-a bila dio dogovora o putovnicama za kućne ljubimce, kojima se omogućavao slobodan protok mačaka, pasa, hrčaka i sličnih životinja. Ako do ožujka 2019. godine Velika Britanija i EU ne postignu dogovor o Brexitu, to će bitno otežati godišnje odmore Britanaca na kontinentu, s obzirom na to da ih svakog ljeta najmanje četvrt milijuna kućnih ljubimaca prati na ljetovanje.
Ako se britanskim kućnim ljubimcima za dvije godine otkažu njihove posebne putovnice, dobar dio njih može završiti u karanteni članica EU-a u kojima se nalaze ili pak biti bez vlasnika deportiran po hitnom postupku nazad u Veliku Britaniju.
U četvrtak je u Bruxellesu zamjenik glasnogovornika EK Alexander Winterstein na press konferenciji upitan hoće li i sudbina kućnih ljubimaca biti dio dvogodišnjih pregovora o Brexitu. Winterstein je posve ozbiljna lica odgovorio sljedeće: ‘Sudbina pasa i mačaka te njihovo slobodno kretanje očito su od najveće važnosti ne samo za Europsku komisiju, nego i za cijelu Europsku uniju, pa i globalno.’
Je li Winterstein ipak bio iznimno suho ironičan, možete provjeriti u videu ispod.